Agile Ölçeklendirme @ Spotify

Spotify çok hızlı büyüyor – 3 yıl içerisinde teknik birimlerde 30’dan 250 kişiye çıktık. Dolayısı ile bu büyümenin acısını yaşıyoruz. Bu Squad, Tribe, Chapter ve Guild’lerden oluşan ölçeklendirme modeli, geçen yıl oluşturulmuştur. Şimdiye kadar, yapılan anketler ve süreç gözden geçirmelerin sonucuna göre, bu ölçeklendirme modelinin çalıştığını gözlemliyoruz.

Agile kavramının gün geçtikçe popülerleşmesi ile birlikte günümüzde hepimizin bildiği gibi yeni nesil yönetim yaklaşımı olarak da karşımıza çıkmaya başladı. Agile yönetim yaklaşımı beraberinde Agile kavramının, operasyon modeli ile iş yapış şekli haline gelmesini ve organizasyonların genelinde ölçeklendirilmesi ihtiyacını doğurdu. Uzun yıllardır bu konu üzerine uzmanlar, şirketler çalışarak kendi yaklaşımlarını, kendi modellerini ortaya koydular.

Spotify Modeli, -mevcut değişim hızına göre görece eski sayılabilir- günümüzde en yaygın olarak karşımıza çıkan yaklaşımdır. Bu modelin Spotify firması tarafından 2012 yılında ilk denemeleri yapılmaya başlandı. Standart bir çerçeve veya model olmaktan öte, Spotify kültürünün gelişmesi ve herkes tarafından benimsenmesini amaçlayan bir kolaylaştırıcıydı. Pratiklerden, kurallardan çok değerlere ve prensiplere dayanmaktadır. Ancak günümüzde artık bir standart olarak kabul görmektedir.

Bu modelin ilk yayınlandığı zamanlarda Türkçe çevirisini gerçekleştirmiş ve tüm Agile topluluğu ile paylaşmıştım. Modelin günümüzdeki yanlış ve “hiyerarşi”nin başka bir şekli halindeki uygulamalarını gözlemlediğim için tekrar hatırlamak ve özünü anlamak gerektiğini düşünüyorum. Unutmayın, Spotify bu yaklaşımı kopyala-yapıştır bir model olsun diye değil, tüm şirketlerin çeviklik yolculuklarının bir başlangıcı olsun ve herkes deneyimlerinden faydalansın diye paylaşmıştı.

Türkçe çeviriye buradan ulaşabilirsiniz. Çeviri ile ilgili yorumlarınızı ve varsa düzeltmelerinizi paylaşmaktan lütfen çekinmeyin. Keyifli okumalar.

*Diğer popüler kavramlar gibi her şeyin başında artık “Agile (Çevik)” kelimesini görür olduk. Bu başka bir yazının konusu ve üzerinde çok uzun tartışmalar da gerektiriyor düşüncesindeyim.

Barış Bal

Agility Consultant

Agile ile ilgili soru sormak
ister misiniz?

Sorunu ilet, ACM Agile danışmanlarımız senin için yanıtlasın.

Evet, soru sormak istiyorum

Yorumlar

POPÜLER İÇERİKLER

Çevik dönüşümü merak ediyor musun?

Evet, seçtiğim sektörde tecrübeli danışmanla iletişime geçmek istiyorum.


Uzmanımıza Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanımız cevaplasın.

Kodu Yenile

Bize Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanlarımız cevaplasın.

Kodu Yenile

ARAMA

K.V.K.K. Metni

Ticari Elektronik İleti Metni