Scrum: Usta Sorulara Uzman Cevaplar

Emin Gürbüz, Mehmet Yitmen

Scrum: Usta Sorulara Uzman Cevaplar

Çeviklik, Scrum ve Bu Yoldaki Zor Sorular İçin Bir Başucu Kitabı

Scrum 22 yaşında! Dünyada Çevik yaklaşımları kullananların %90’ına erişmiş ve her gün 12 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor.

Scrum Rehberi, Scrum hakkındaki temel bilgiyi sağlıyor ancak bu temel bilgiler, Scrum’da uzmanlaşmak için yeterli olmuyor çünkü;”biliyor olmak” ile “kavramış olmak” farklı şeyler.

Bunca yaygınlığına rağmen Scrum’ın tüm potansiyelinin kullanılmadığı pek çok örnek görüyoruz. Neden zor? Çünkü Scrum, bir sorunun çözümünü adım adım tarif eden bir metot değil, deneyselliği esas alan bir çerçevedir. Böylece yazılım üretiminden okullara veya donanım üretiminden askeriyeye kadar pek çok alanda kullanılabilmektedir. Ancak, bu yüzden kolaylıkla yanlış şekilde de kullanılabiliyor ve beklenen faydayı sağlamayabiliyor.

Kompleks her sorunun kendine özgü çözümleri vardır. Dolayısıyla kendi yaklaşımlarınızı ve pratiklerinizi geliştirmeniz, denemeniz ve öğrenmeniz gerekir. Scrum’da her sorunu çözecek sihirli tek bir yanıt yoktur.

Bu kitapta Scrum’daki bazı zor soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. Kompleks her problemin çözümü; kuruma, problemin alanına, şirket kültürüne, Scrum takımına, bireylere özgün olabilir ve farklı yaklaşımlar gerektirir. O yüzden her problemin özüne inilmesi şarttır. Çoğunlukla Agile Manifesto’ya, Agile prensiplere, Scrum Değerlerine ve Scrum’ın üzerine inşa edildiği deneysel süreç kontrol teorisine başvurulması gerekir.

Bizzat kendi uygulama ve deneyimlerimizden yola çıkarak hazırladığımız bu kitap, umuyoruz ki sizlere kompleks problemlerin çözümünde kullanılan Agile ve Scrum düşünce biçiminin ip uçlarını verecektir.

Emin Gürbüz

Agility Consultant

Yakından Tanıyın

Mehmet Yitmen

Agility Consultant

Yakından Tanıyın

ARAMA

K.V.K.K. Metni

Ticari Elektronik İleti Metni