Online Eğitim

AGILE DÖNÜŞÜM UYGULAMALARINDA DAVRANIŞSAL YAKLAŞIMLAR

Agile dönüşüm ve yöntemlerine yeni ve farklı bir bakış açısıyla yaklaşın!

AGILE DÖNÜŞÜM UYGULAMALARINDA DAVRANIŞSAL YAKLAŞIMLAR

Agile dönüşüm ve yöntemlerine yeni ve farklı bir bakış açısıyla yaklaşın!

"Değişim neden bu kadar zor?", "Kaç defa karar almamıza rağmen, planlamalarda neden hala gerçekçi davranamıyoruz?", "Ortada risk yokken bile neden deneyip yanılamıyoruz?"

Agile dönüşüm ve uygulamalarında oldukça fazla karşılaştığımız bu durumlar, aslında hayatımızın tamamında yer alan bir gerçekliğin alt kümesi: Biz insanız ve sanıldığı gibi pek de rasyonel kararlar almayız. Kararı alsak da uygulamakta zorlanırız.

Son yıllarda öne çıkan araştırmalar, yayınlar ve uygulamalar oldukça etkileyici şekilde bu gerçekliği daha da görünür hale getirdi.

Davranışsal iktisat olarak adlandırılan bu alana önemli katkıları bulunan nobel ekonomi ödüllü Daniel Kahneman, nobel ekonomi ödüllü Richard Thaler ve Dan Ariely gibi bilim insanları, insanların karar alırken nasıl bir yol izlediğini, ortamdan nasıl etkilendiklerini ve hataya ne şekilde açık olduklarını dünyaya gösterdiler.Davranış bilimci Dan Ariely'nin ortaya koyduğu gibi, insanlar "tahmin edilebileceği gibi mantıksızdır" ve organizasyonel şemanın neresinde olursa olsun, genellikle karar vermeyi etkileyen aynı önyargılara sahiptirler.

Bu eğitimde, gerçek Agile dönüşüm ve uygulama deneyimlerimizden de yararlanarak, insanların gerçekte nasıl kararlar aldıklarını, görünüşte mantıksız davranışların arkasında hangi rasyonalitenin yattığını ve karar verme süreçlerinin nasıl desteklenebileceğini inceleyeceğiz. Ve birlikte, basit ancak güçlü değişikliklerin Agile dönüşüm ve yöntemlerinde sonuçları nasıl etkileyebileceğini keşfedeceğiz.

 • 25 - 26 Kasım 2021

 • 25-26 Kasım* 09:00-13:00

 • ACM Agile Katılım Sertifikası

 • Türkçe

Eğitime Kimler Katılmalı?

Agile dönüşümlerde rol alan Agile koçlar, dönüşüm liderleri, Scrum Master'lar, Kanban Masterlar, takım liderleri, yöneticiler ve organizasyonlarında devam eden Agile yöntemlerini iyileştirmek isteyen herkesin katılabileceği bir eğitimdir. Eğitime katılmak için herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır.

Eğitimin Amaçları

 • Katılımcıların Agile dönüşüm ve uygulamalarındaki yetkinliklerine, oldukça zengin davranışsal yaklaşım literatürünün ve dünyada etkisini göstermeye başlamış güçlü bir seçim mimarisi yetkinliğinin eklenmesi eğitimin ana amacıdır.
 • Eğitimin sonunda katılımcılara aşağıdaki yetkinliklerin kazandırılması hedeflenmektedir.
 • Davranışsal yaklaşımların temellerini anlamak
 • Organizasyon ve takımlarınızdaki davranış ve karar alma mekanizmalarını anlamak
 • Agile dönüşüm ve uygulamaları ile davranışsal yaklaşımların birlikteliğini anlamak ve hayata geçirebilmek
 • Agile uygulamalarını, önyargı ve varsayımlar çerçevesinde değerlendirmek ve alternatif çözümler sunma kabiliyetini geliştirebilmek
 • Agile takımlara karar alma süreçlerinde yardımcı olabilecek karar destek sistemleri geliştirebilmek
 • Kararları etkileyen yanlılıkları ve sistematik hataları fark ederek Agile dönüşüm ve uygulamalarında daha iyi çıktılar üretebilmek

Eğitim İçeriği

Eğitim süresince, temel kavramlardan Agile dönüşümlerdeki potansiyel uygulama alanlarına kadar davranışsal yaklaşımlar 3 bölüm halinde ele alınmaktadır.

BÖLÜM 1: Davranışsal yaklaşımları tanımak

Yaklaşımı tanı: Temelleri ve tarihçesi

İnsanı fark et: Davranış ve düşünce yapıları

BÖLÜM 2: Genel kavramları ve aksiyonları anlamak

Gizli engelleri farket: Bilişsel kısayollar ve yanlılıklar

Harekete geç, önyargıları kaldır: Seçim mimarisi ve karar destek sistemleri

BÖLÜM 3: Agile dönüşüm ve uygulamalarında davranışsal yaklaşımları adapte edebilmek

Sürtünmeyi azalt: Dönüşümlerde yaşanan zorlukların arka planı

Etkinliği artır: Organizasyonlarda ve takımlarda uygulama alanları


* Eğitimin ardından, katılımcıların öğrendiklerini kendi organizasyonlarında deneyimlemeleri beklenmekte olup, uygulama tecrübelerinin görüşüleceği 1-1 değerlendirme aktivitesi gerçekleştirilecektir.

Eğitmeninle Tanış

Yakından Tanıyın
BANA ULAŞ

Ahmet Özcan

Agility Consultant

Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olduktan sonra yaklaşık 13 yıl boyunca T. Garanti Bankası, Fortis Bank ve Softtech / T. İş Bankası firmalarında Analist, Proje Yöneticisi, Program Yöneticisi pozisyonlarında rol almıştır. 2016 yılından itibaren dahil olduğu Kurumsal ve Çevik Dönüşüm süreçlerinde Agile Studio bünyesinde Agile Coach olarak aktif görev almış, ardından DevOps Birim Yöneticisi olarak sorumlu olduğu ekiplere liderlik etmiştir. Bu kapsamda organizasyonel ve kültürel dönüşüm, kurumsal portföy planlama, süreç ve araç dönüşümlerinde katkıda bulunmuş; Scrum, Kanban ve Nexus ekiplerine takım koçluğu yapmıştır.

2019 yılı Haziran ayından itibaren ACM Agile ailesine katılarak kariyerine Agile Danışman olarak devam etmektedir.

Neden ACM?

ACM Agile olarak, alanında öncü dünya çapında birçok kuruluş ile işbirliği yapıyoruz. 14 yıldır 700’ün üzerinde kuruluş ve 20.000’in üzerinde profesyonel ile yaptığımız işbirliğinden elde ettiğimiz deneyimi sizlere aktarıyoruz. Türkiye ve bölgedeki en deneyimli ve geniş danışman kadrosu ile çevikliğin yaygınlaşmasına katkıda bulunuyoruz.

Eğitime Kayıt Ol

Lütfen bilgilerinizi eksiksiz doldurunuz. Dilerseniz sormak istediğiniz sorularınızı da mesaj bölümünde yazabilirsiniz.

Uzmanımıza Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanımız cevaplasın.

ARAMA

K.V.K.K. Metni

Ticari Elektronik İleti Metni