Off The Grid Agile Takımlar

Off The Grid Agile Takımlar yazısı; “olmaz öyle şey”, “bizim şirkette imkansız”, “gerçekçi değil”, “nasıl olacak?” gibi düşünceleri aklınıza getiriyorsa, amacına ulaşmıştır. Zira dün de Agile içerisindeki bir çok konsepte aynı şekilde yaklaşıyorduk.

Agile takımların yetkilendirilmiş olmasının sağlayacağı faydaları birçok kaynaktan duymuşsunuzdur. Yetkilendirilmiş takım denildiğinde, takımın görevlerini kendi kendini yönetmesinden takıma yeni birini almaya, performansını ölçmekten kendi liderlerini seçmeye kadar geniş bir spektrumda herkes farklı bir şey anlayabilip anlatabiliyor. Otonominin sadece verilen değil güven sağlanarak kazanılan bir özellik olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ve takımlarda yetki genişlemesinin takım olgunluğu ile ilişkili olduğunu da unutmayalım. Liderin görevi ise, takımlara zamanla daha çok yetki vermek değil, takımları olgunlaştırmak ve yetkinliklerini artırarak yeni yetkiler kazanmalarını sağlamak. Yani durum biraz da çok emek gerektiren bir konu olan çocuk yetiştirmeye benziyor; nasıl ki ebeveynler çocuklarını yetişkin hale getirmek ve yetki vermek için ortam sağlayan, engel ortadan kaldıran ve gerektiğinde müdahale eden oluyorsa, takımların olgunlaşmasında da benzer rolü liderlerin üstlenmesi gerekiyor. Aksi liderliğin olduğu takımları olgunlaştırmakta, takımdaki insanları da yetişkin iletişiminde tutmakta zorlanıyoruz. Dahası, şirketler bazen kızgın öğretmenler ve çocuklardan oluşan, psikolojik şiddetin kol gezdiği orta öğretim okullarına benzeyebiliyor. (Eric Berne, Transaksiyonel analiz, ebeveyn-çocuk transaksiyonu) Tabii böyle organizasyonların değişim karşısında esneklikleri de oldukça düşük oluyor. Yani, otonomi neydi…Emekti, çabaydı ve sevgiydi desek pek de yanlış olmaz…

Off the Grid yaşamı duymuşsunuzdur. Şehir şebekesine bağlı olmadan yaşam ve pandemi ile de oldukça popüler hale geliyor… Elektriğini, suyunu, kanalizasyonunu topluma bağlı olmadan sürdürebiliyorsun. Bir çeşit devletten alınmış yetkilendirme gibi, seviye seviye gidebileceğin bir konu. Tabii en temeli elektrik gibi görünen de bir konu. Bir anlamda Grid sayesinde Grid içerisinden çıkıp kendine yarattığın otonom alan da diyebiliriz. (Ev inşaatı, bütçe, araç gereçler Grid’den temin ediliyor)

Birçok organizasyonun yetkilendirilmiş, otonom takım diye bahsettikleri konuyu biraz daha netleştirmek adına Off the Grid Agile Team konseptinin yararlı olacağını düşünüyorum. Bu konu daha önce defalarca garaj, start-up, Agile Takım vb. konseptlerle anlatmaya çalıştığımız bir konudan çok da farklı değil. Adı biraz değişik ve bana göre en can alıcı kısmı, takıma bütçe verilmesi; buyrun size 2 Milyon yatırım bütçesi, amacınız X. Maaşınız, kullanacağınız araçlar, gereçler, lisanlarlarınız, primleriniz vb giderlerinizi buradan karşılayın. Off the Grid olun. Evi yapalım, sonrasını siz getirebilin, ihtiyaç olunan yerde biz destekleyelim. Burada Grid şirketin geri kalanı. Günün sonunda ne getirdiniz, bakalım ve bu da radikal şeffaf olsun. Bu noktaya bir anda gidilebilmesi tabii ki kolay değil ancak bunun liderler tarafından bir amaç haline getirilmesine “iyi bir amaç” diyebiliriz.

Destek verdiğimiz neredeyse tüm şirketlerin verimlilik, bütçe ve harcama kontrolü takıntısının, takım özerkliğinin önündeki en büyük engel olduğunu gözlemledim. Ebeveyn çocuk ilişkisisinin bir türlü kopamaması da bununla ilişkili diye görünüyorum. Zaten klasik organizasyonlarda yöneticinin görevi verimlilik-bütçe için yönetim. Dolayısıyla bütçe yönetimini takım alamıyorsa, olgunlaşma da bir noktada yavaşlamış ya da durmuş diyebiliriz. Burada bütçeyi herkes yönetemez, parayı doğru yere harcayamaz, finansal okur yazarlığı herkes yapamaz vb. kalıp düşüncelerin bu konunun tartışılmasını dahi zorlaştırdığını da söylemeden edemeyeceğim. Oysa ki yaşadığımız mevcut sistemde tüm insanlar kendi hayatlarının bütçelerini yönetebilir durumdalar ve şirketin belirli sınırlar ve kurallar ile vereceği bütçeyi de bu konuda yetkinliklerinin artırılması desteği ile yönetebilirler.

Şirketlerin, özellikle de inovatif ve keşfe dayalı işler yapmak isteyenlerin, takımları yatırım bütçesi konusunda özerkleştirmelerinin çok büyük bir fark yaratacağını düşünerek Off the Grid Agile Takım dediğim şeyin ne olduğunu aşağıda açıklamaya çalıştım. Şu an sadece fikir ancak buna benzer uygulamalar yapan 3M, Lego, Buutzorg, Semco, Xerox, Haier vb. bir çok firma olduğunu biliyoruz.

Off The Grid Agile Team Nedir?

Off the Grid Agile takımlar organizasyonlarda, yeni, sektörü tamamen değiştirebilecek bir ürün üretmek, bir hipotezi sınamak ya da bir süreci iyileştirmek için kurulabilen, Agile prensiplerle çalışan takımlardır. Bkz. Agile Manifesto. Peki özellikleri nelerdir?


Bütçeli.

Bütçeleri vardır, evet. Takıma bütçe vermek ve buna maaşları da dahil ederek vermekten bahsediyorum. Yani bu takım 8 kişi ise, yönetim bu takıma 6 aylık bütçeniz 2M ve sizden bu ürün ile ilgili şöyle bir sonuç bekliyoruz diyebilir mesela. İstedikleri ürünleri, araçları alabilirler, istedikleri seyahatleri yapabilirler, yani bütçeyi sorumlu bir şekilde harcamakta özgürdürler. (Şirketin verdiği çerçeve burada kısıtları olabilir)


Özgür ve özerk.

Yani sadece özerk değil… Kararlarını kendileri verebilirler. Bu durumda bu takıma kimin alınıp, takımdan uzaklaştırılacağı da takımın seçimidir. Hangi aracı alacaklar, nasıl bir görsel kullanacaklar vb. için onay süreçlerine girmezler. Yalnız özerk olduklarından organizasyon sınırlarının net verilmiş olması gerekir. Ne yapabileceklerini değil, ne yapamayacaklarını bilmeleri gerekir. Bu zaten işin çerçevesini, anayasasını yaratmak için yeterli koşul diye düşünüyorum. Yani şirketin geri kalanı ile bir kontrat yapmaları ve buna sadık kalmaları oldukça kritik. Bu sınırlar sorgulanabilir, tartışılabilir ve değiştirilebilir de olmalıdır.


Yetkin.

Gerekli yetkinliğe sahiptirler. Bu çok klasik… hep söylediğimiz şeyden farklı değil. Burada tek ekleyeceğim konu; eğer biz çok iyiyiz ve en iyilerle çalışırız diyorsanız, bu tür takımlara konunun şirketteki değil, dünyadaki en uzmanlarını da dahil etmeye çalışın. Hazır dijital ortam… Takım da dahil edebilsin, organizasyon güvenlik politikalarına uyarak değil göz önünde bulundurarak. (Burada güvenlik politikalarına uyarak demiyorum çünkü bu politikalar en düşük standart ve bilinç seviyesine göre hazırlanıyor) Böylece bu takımlar da şirketteki insanlar için daha çekici hale gelebilir ve bu takımlarda çalışma motivasyonları artabilir.


Şeffaf.

Yapılanlar, yapılmayanlar, outcome’lar, output’lar, planlar, harcananlar vb. bilgi paydaşlara (paydaş yerine ortak demek böyle bir kurulumda bana daha doğru geliyor) karşı şeffaf olmalıdır.


FAQ

Part time – Full time?

Full time üyeler iyidir ancak mümkün değilse de gerçekten Part-time farklı bir firmada çalışır gibi normlar, rutinler belirlenmesi iyidir. Yani; Pazartesi, Çarşamba ve Cuma haftanın 3 günü bu projede/takımda çalışılması ve başka işlerin yaratabileceği verimsizliğin minimuma düşürülmesi gibi kurallar.

Performans?

Takım kendisi karar verebilir, ölçmeye dahi artık gerek yok, çünkü bütçesi çoktan verildi. Kişilere değil ancak takımlara. Tek ihtiyaç olan şey takımda geribildirim kültürünü geliştirmek.

Hangi durumlara uygundur?

Başlangıçta yenilikçi ürün/hizmetler için uygundur. Ancak konu ilerler ve şirket bunu sürdürülebilir bir hale getirebilirse, operasyonda da neden olmasın?

Proje tamamlandığında ne olacak?

Proje değil ürün/hizmet her şeyden önce ? Dolayısıyla bir yaşam döngüsü olan, üzerinde sürekli bir iyileştirme yapılabilen, yaşayan ve operasyonu olan bir konudan bahsediyoruz.

Sürecin başında takıma, mutlaka ve mutlaka, iş bittiğinde, bu alana yapılacak yatırımın büyüklüğünün ya da yatırım genel kararının değişmesi durumunda alternatiflerin neler olabileceği net bir şekilde açıklanmalıdır. Aşağıda bir örnek görebilirsiniz.

 • Eğer ürün/hizmet başarılı ise, ürünü büyütmek ve devam ettirmek üzere takımla görüşülebilir.
 • Ürün/hizmet emekliye ayrılacak ve takım iyi ve istekli ise, yeni bir ürün/hizmet aynı yöntemle geliştirilip başka bir hikaye yaratılabilir.
 • Ürün emekliye ayrılacak ve takım dağılıyor ise hangi şartlarla geri dönüleceği başlangıçta konuşulduğundan büyük bir problem yaşanmayacaktır.

İyi de Off the Grid’e gidip gelenler kötü hissetmeyecekler mi?

Bu kaygı bana göre “eşeğin aklına karpuz kabuğu sokma” kaygısı. “Aman insanları uyandırmayalım”. Bana göre şirket ve şirket liderleri için de iyi bir “challenge” böyle girişimler. Buradaki önemli nokta konunun iletişiminin samimiyet ve açıklıkla, organizasyonda soru işaretlerini minimuma indirecek şekilde yapılmasında gizli. Yıllarını kapalı kapılar arkasında kararlar vererek ve bu kararları zorla ya da satmaya çalışarak uygulatanlar için başka bir zorluk belki de.Bakalım burada How I Met Your Mother’ın Barney’sinin de sık sık söylediği “Challenge Accepted!” denilebiliyor mu?

Peki organizasyondaki diğer insanlar ne düşünecek?

Evet ilk aşamada riskli bulabilirler, adil bulmayabilirler, “olur mu canım öyle şey” diyebilirler. Ancak bu tür yolculuklar uzaya ilk yolculuklar gibi biraz da…. Bugün kolay gibi görsek de, 50’ler 60’larda Gagarin ya da Armstrong’un yerinde olmak isteyen çok fazla insan bulamayabilirdiniz. Ya da Avrupa’dan Amerika’ya gidip, Amerika’nın da sonuna, taa San Francisco’ya kadar giden maceracılar… O maceracı, bilinmeyenle mücadele ruhu, Silikon Vadisi’ne bugünkü şöhretini kazandırdı. Dolayısıyla biraz bilinmezlikle birlikte ilhama, motivasyona ve sihre her zaman ihtiyaç var. Bu ihtiyacı karşılayabilecek cesur çevik liderlere de…

Not: Bu yazı “olmaz öyle şey”, “bizim şirkette imkansız”, “gerçekçi değil”, “nasıl olacak?” gibi düşünceleri aklınıza getiriyorsa, amacına ulaşmıştır. Zira dün de Agile içerisindeki bir çok konsepte aynı şekilde yaklaşıyorduk.

Ahmet Akdağ

Agility Consultant

Agile ile ilgili soru sormak
ister misiniz?

Sorunu ilet, ACM Agile danışmanlarımız senin için yanıtlasın.

Evet, soru sormak istiyorum

Yorumlar

Çevik dönüşümü merak ediyor musun?

Evet, seçtiğim sektörde tecrübeli danışmanla iletişime geçmek istiyorum.


Uzmanımıza Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanımız cevaplasın.

Kodu Yenile

Bize Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanlarımız cevaplasın.

Kodu Yenile

Bültene Üye Ol


ARAMA

K.V.K.K. Metni

ACM AGİLE İNTERNET SİTESİ
KVK BİLGİLENDİRME METNİ

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi (“ACM Agile” veya “Şirketimiz”) olarak, “https://www.acmagile.com” (“Sitemiz”) adresini ziyaret ettiğiniz takdirde siz internet sitesi ziyaretçilerimize ait kişisel verilerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) ve ikincil düzenlemelerine uygun olarak işlenmesi ve korunması için azami hassasiyeti göstermekteyiz.

Şirketimiz’in KVKK’dan doğan aydınlatma yükümlülüğü kapsamında siz ziyaretçilerimizi işbu ACM Agile İnternet Sitesi KVK Bilgilendirme Metni (“Bilgilendirme Metni”) aracılığıyla bilgilendirmek isteriz.

Kişisel verilerinizi hangi amaçlarla ve hangi yollarla elde ediyor ve işliyoruz?

Şirketimiz, “https://www.acmagile.com” adresini ziyaret etmenizle birlikte kişisel veri niteliğindeki trafik verilerinizi işlemeye başlamaktadır. Aşağıda belirttiğimiz diğer kişisel verileriniz yine aşağıda açıklanan amaçlarla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde elektronik ve fiziki ortamlarda yazılı olarak, otomatik ve otomatik olmayan yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak ACM Agile tarafından işlenmektedir.


Kişisel Veriniz Şirketimize Ulaştığı Ortam İşleme Amacımız/Amaçlarımız
Trafik verisi https://www.acmagile.com 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve ikincil düzenlemelerinden doğan yükümlülüklerimizi yerine getirmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız ve mesajınız içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz https://www.acmagile.com/iletisim Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız, şirket adınız, şirketteki pozisyonunuz, ACM Agile internet sitesi üyelik şifreniz https://www.acmagile.com/kayit Agile danışmanlarımız tarafından yazılan blog yazılarına erişim sağlamak, yorum yapmak, yazarlarımız ile iletişime geçmek ve kendi içeriklerinizi oluşturabilmek için ACM Agile internet sitesi üyeliğinizi oluşturmak.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve e-posta içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz, telefon numaranız, şirket adınız, şirketteki pozisyonunuz, ACM Agile’ı nereden duydunuz? https://www.acmagile.com/egitimler Eğitim kaydınızı oluşturmak, ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve mesajınız içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz https://www.acmagile.com/uzmanlarimiz Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Sektörünüz, e-posta adresiniz https://www.acmagile.com(Çevik dönüşümü merak ediyor musun?) Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak.
Ad, soyadı, e-posta adresi, şirket bilgisi ve unvan https://www.acmagile.com ACM Agile E-Bülten üyeliğinizi gerçekleştirmek.
Ad, soyadı, e-posta adresi Bize görüşlerinizi bildirin


Kişisel verileriniz hangi hukuki sebebe dayanarak işlenmektedir?

Kişisel verileriniz, başta 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve diğer mevzuatın gereklilikleri olmak üzere ilgili diğer kanun maddeleri doğrultusunda ve KVKK’nın 5. Maddesi 2. Fıkrasında yer alan aşağıdaki hukuki sebepler çerçevesinde işlenmektedir:

 • kanunlarda açıkça öngörülmesi,
 • sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması,
 • hukuki yükümlülüklerimizin yerine getirilebilmesi için zorunlu olması,
 • ilgili kişi tarafından alenileştirilmesi,
 • bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin zorunlu olması,
 • ilgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla,veri sorumlusu olan Şirketimiz’in meşru menfaatleri için veri işlemenin zorunlu olması

Kişisel verileriniz kimlerle, hangi amaçlarla paylaşılmaktadır?

İşbu Bilgilendirme Metni’nde sayılan kişisel verileriniz, yine bu metinde belirtilen amaçların yanı sıra Şirketimiz’in ticari ve iş faaliyetlerinin yürütülebilmesi amacıyla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olarak dış hizmet sağlayıcıları (IT uzmanları, veri tabanı sağlayıcıları, internet sitesi ve reklam ajansları, yedekleme ve kurtarma uzmanları vb.) ile KVKK’ya uygun olarak paylaşılmaktadır.

Kişisel verilerinizi paylaştığımız üçüncü kişiler KVKK’da aksi öngörülmedikçe paylaşım amacıyla bağlı ve sınırlı olarak kişisel verilerinizi işlemek ve korumakla sözleşme ilişkimiz kapsamında yükümlü olup bu husus ACM Agile’ın denetimindedir.

Kişisel verilerinizi son olarak hukuki sorumluluk ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla resmi kurum ve kuruluşlar ve yargı makamları ile KVKK’ya uygun olarak paylaşmaktayız.

Kişisel verileriniz yurtdışına aktarılıyor mu?

Şirketimiz’e elektronik posta aracılığıyla ile ulaşmanız durumunda, Şirketimiz kişisel verilerinizi iş sürekliliğinin sağlanması ve sizinle iletişime geçebilmek amaçlarıyla açık rızanız dahilinde yurtdışında mukim hizmet sağlayıcısına (Gmail) aktarmaktadır.

Şirketimiz, kurumsal müşteri olma başvurunuz esnasında veya eğitim katılımcısı olma başvurunuz esanasında toplamış olduğu kişisel verilerinizi, müşteri/eğitim katılımcısı olma başvuru sürecinizin yürütülebilmesi, denetim ve etik faaliyetlerinin yürütülmesi, finans ve muhasebe işlerinin yürütülmesi, iş faaliyetlerinin yürütülmesi ve raporlama işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi ile sözleşmesel ilişki kapsamında siz müşterilerimize/eğitim katılımcılarımıza hizmet teminini sağlamak amacıyla açık rızanız dahilinde ACM Agile’ın yurt dışında mukim dış hizmet sağlayıcılarına aktarmaktadır.

Kişisel verilerinizin güvenliği, muhafazası ve imhası

ACM Agile, kişisel verilerinize yetkisiz kişiler tarafından erişilmesini, kişisel verilerinizin hatalı işlenmesini, ifşa edilmesini, hukuka uygun olmayan sebeplerle değiştirilmesini/silinmesini önlemek, verilerinizin korunmasını ve güvenliğini sağlamak amacıyla KVKK uyarınca gerekli tüm teknik ve idari tedbirleri alır.

Kişisel verileriniz, yukarıda belirtilen işleme amaçları için gerekli olan süre ve her halükarda yasal düzenlemelerde belirtilen kanuni zaman aşımı süreleri (azami 10 yıl) boyunca muhafaza edilmektedir. Anılan sürelerin sona ermesi halinde ACM Agile, Kişisel Veri Saklama ve İmha Politikası doğrultusunda kişisel verilerinizi siler, yok eder veya anonim hale getirir.

ACM Agile’ın sistemlerine yapılan saldırılar sonucunda kişisel verilerinizin zarar görmesi ve/veya üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi/ifşası durumunda, ACM Agile sizleri ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nu derhal bilgilendirir.

Bilgi Edinme Hakkınız

KVKK’nın 11. maddesi kapsamında, Şirketimiz’e başvurarak kişisel verilerinizin; (i) işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iii) yurt içinde/yurt dışında aktarıldığı 3. kişileri bilme, eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, (iv) KVKK’nın 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini/yok edilmesini isteme, (v) kişisel verilerinizin KVKK’nın 7. maddesi kapsamında silinmesi ve yok edilmesi ve eksik/yanlış işlenmiş kişisel verilerinin düzeltilmesi taleplerinin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, (vii) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu bildiririz.

Bilgi Edinme Formunu Şirketimiz KVK Yetkilisinden temin edebilirsiniz. İşbu Bilgilendirme Metni kapsamında, kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin herhangi bir sorunuz ya da talebiniz olması halinde lütfen KVK Yetkilisi ile irtibata geçiniz.

KVK Yetkilisi: Hande Santur Aslan, 0212 268 78 40, hande.aslan@acmagile.com

İşbu Bilgilendirme Metni, değişen süreçlerimiz dolayısıyla KVKK’ya uyum sağlamak amacıyla güncellenebilecektir. Gerçekleşebilecek güncellemeler için internet sitemizi ziyaret etmenizi rica ederiz.

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi

Ticari Elektronik İleti Metni

PRIVACY NOTICE FOR MEMBERSHIP

Pursuant to this Privacy Notice, we aim to inform the website members about the personal data processing activities conducted by our company; ACM Agile.

 1. Who We Are

  As ACM Agile (“Company” or “Our Company” or “ACM Agile” or “We”) the utmost diligence is shown in accordance with the principles defined in the European Union’s General Data Protection Regulation (“GDPR”) and its secondary legislation (“GDPR Legislation”) when processing and protecting the personal data of our website members.

 2. What Data Do We Collect

  Your name/surname, e-mail address, job title, company name and country name are processed in accordance with the GDPR Legislation.

 3. Methods of Obtaining Personal Data, Processing Purpose and Methods

  Your personal data is procured electronically, in compliance with the GDPR Legislation, through the Membership Form, at the moment of website registration process directly by you. The processing of data relies on the legal ground listed within the GDPR Legislation.

  The abovementioned personal data is processed by Our Company in connection with contractual obligation and legitimate interest, in a limited and measured manner, in virtual platforms, automatically or manually to, create your membership, communicate with you, getting your opinions and thoughts, carrying out our corporate communication processes, managing the complaints and requests filed with the Company, in accordance with the GDPR Legislation.

  Our company will not process your personal data without your explicit consent, except for the reasons stated above.

 4. Sharing of Personal Data

  Your personal data listed in this Privacy Notice is shared with in a written electronic format, automatically, the following parties/entities to perform the functions listed under to get your feedbacks through this Form, to communicate with you, conduct commercial activities and operations, to perform legal obligations and duties while being strictly bound by the 5th and 9th Articles of the GDPR, only with our service providers.

  The persons listed are obligated to process, store, and protect your personal data, which forms the foundational relationship between them and Our Company, in a limited and measured manner and in compliance with the relevant GDPR provisions, and the processing done towards your personal data is under the supervision of ACM Agile.

 5. Protection of Personal Data

  Our Company takes the necessary technical and administrative precautions in accordance with the GDPR to ensure the prevention, protection, and security of the access to your personal data by unauthorized persons, erroneous processing of your personal data, disclosure of your personal data, and prevention of the erasure/editing of this data in an unlawful manner.

  Your personal data is housed in electronic medium in accordance with the purpose listed above, authorized persons will have access to the company database and the relevant person’s email accounts.

  In line with data protection principles, we only keep your data for as long as we need it for, which will be at least for the duration of your membership.

  Your personal data is erased, destructed, or anonymized in compliance with the provisions of the GDPR and in accordance with the details described in Our Company’s Procedure for the Protection and Privacy of Personal Data and the Retention and Destruction of Personal Data.

  In cases where your personal data is damaged due to a hostile attack against the physical archives and/or the servers and/or other systems of ACM Agile, or access/disclosure is gained by third parties, Our Company shall notify the relevant authorities in accordance with Article 55 of the GDPR, including the competent and authorized personal data protection authority, in accordance with Article 33 of the GDPR detailing breach notification rules.

 6. Right to be Informed

  In accordance with the relevant provisions detailed in Article 13 and 14 of the GDPR, the right to be informed can be initiated by the data subject and/or user by contacting Our Company of purposes of:

  Your right of access - You have the right to ask us for copies of your personal information.

  Your right to rectification - You have the right to ask us to rectify personal information you think is inaccurate. You also have the right to ask us to complete information you think is incomplete.

  Your right to erasure - You have the right to ask us to erase your personal information in certain circumstances.

  Your right to restriction of processing - You have the right to ask us to restrict the processing of your personal information in certain circumstances.

  Your right to object to processing - You have the the right to object to the processing of your personal information in certain circumstances.

  Your right to data portability - You have the right to ask that we transfer the personal information you gave us to another organisation, or to you, in certain circumstances.

  You are not required to pay any charge for exercising your rights. If you make a request, we have one month to respond to you.

  If you have any concerns about our use of your personal information, you can make a complaint to us at hande.aslan@acmagile.com.

  We may update this Privacy Notice from time to time to reflect changes in our practices or for legal reasons. Any updates will be posted on our website, and we recommend checking it periodically.

  ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi

ACM AGİLE E-BÜLTEN ÜYELERİNE YÖNELİK AYDINLATMA BEYANI

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi (“Şirketimiz” veya “ACM Agile”) olarak siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel verilerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) ve ikincil düzenlemelerine uygun olarak işlenmesi ve korunması için azami hassasiyeti göstermekteyiz.

İşbu ACM Agile E-Bülten Üyelerine İlişkin Aydınlatma Beyanı (“Aydınlatma Beyanı”) ile birlikte Şirketimiz’in ACM Agile E-Bülten üyelerine ilişkin olarak gerçekleştirdiği kişisel veri işleme faaliyetleri hakkında sizleri bilgilendirmek amaçlanmaktadır. 

 1. Şirketimiz Tarafından İşlenen Kişisel Verileriniz

  ACM Agile tarafından, adınız, soyadınız ve e-posta adresiniz KVKK’ya uygun olarak işlenmektedir.

 2. Kişisel Verilerinizi Elde Etme Yolları, İşleme Amaçları ve Yöntemleri

  Kişisel verileriniz, Şirketimiz internet sitesi üzerinden ACM Agile Bülten’e Kayıt Ol sayfası aracılığıyla doğrudan siz e-bülten üyelerimizden KVKK’ya uygun olarak elde edilmektedir. 

  Söz konusu kişisel verilerinize ilişkin olarak ACM Agile’ın veri işleme amaçları ve hukuki sebepleri aşağıda yer alan tabloda bilgilerinize sunulmuştur:

  Kişisel Veri İşleme Amacı Hukuki Sebebi
  Ad/Soyadı Siz E-Bülten üyelerimize hitap edilebilmesi, istek, talep ve şikâyet süreçlerinin yönetimi.   KVKK Md. 5/2 (f), veri sorumlusunun meşru menfaati.
  E-posta  E-Bülten gönderimini ve açık rızanız dahilinde ACM Agile adına diğer ticari elektronik iletilerin iletilmesi, Şirketimiz’in ticari faaliyetleri doğrultusunda mal ve hizmetlerini tanıtmak ve ACM Agile markası tanınırlığını artırmak, pazarlama ve reklam çalışmalarının yürütülmesi, kurumsal iletişim süreçlerinin yönetilmesi. KVKK Md. 5/2 (f), veri sorumlusunun meşru menfaati.

  ACM Agile yukarıda belirtilen kişisel verilerinizi, ilgili amaçlarla ve bağlantılı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde elektronik ortamlarda otomatik yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak işlemekteyiz.

 3. Kişisel Verilerinizin Üçüncü Kişilerle Paylaşılması

  Şirketimiz ile doğrudan ya da üçüncü kişiler aracılığı ile dolaylı olarak paylaştığınız kişisel verileriniz, Şirketimiz’in organizasyon ve yönetişim yapısı gereği ve ticari faaliyetlerinin ve operasyonlarının yürütülmesi, hizmet verebilmesi, hizmet alabilmesi, iş birliği kurabilmesi, resmi işlerini yürütebilmesi, akdettiği sözleşmeleri ifa edebilmesi, siz e-bülten üyelerimize bültenin gönderimini sağlamak ve ilgili yasal düzenlemelerden doğan sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirebilmesi amaçları ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 5. ve 6. maddelerinde belirtilen diğer hukuka uygunluk sebepleri ile bağlı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde dış hizmet sağlayıcılarımız ile elektronik veya fiziki ortamlarda yazılı olarak, otomatik ya da otomatik olmayan yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak paylaşılmaktadır.

  Kişisel verilerinizi paylaştığımız üçüncü kişiler KVKK’da aksi öngörülmedikçe paylaşım amacıyla bağlı ve sınırlı olarak kişisel verilerinizi işlemek ve korumakla sözleşme ilişkimiz kapsamında yükümlü olup ACM Agile’ın denetimindedir. Kişisel verilerinizi son olarak hukuki sorumluluk ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla resmi kurum ve kuruluşlar ve yargı makamları ile KVKK’ya uygun olarak paylaşmaktayız.

 4. Kişisel Verilerinizin Yurt Dışına Aktarımı

  Şirketimiz, siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel verilerinizi ACM Agile E-Bülten ve diğer ticari elektronik iletilerin gönderilmesi işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi ve iş faaliyetlerinin yürütülmesi amaçlarıyla açık rızanız dahilinde ACM Agile’ın dış hizmet sağlayıcılarına (Drive, Inbox, Next4biz) aktarmaktadır.

  Şirketimiz’e elektronik posta aracılığıyla ile ulaşmanız durumunda, Şirketimiz kişisel verilerinizi iş sürekliliğinin sağlanması ve sizinle iletişime geçebilmek amaçlarıyla açık rızanız dahilinde yurt dışında mukim üçüncü kişilere (Gmail) aktarmaktadır.

  Şirketimiz, toplamış olduğu kişisel verilerinizi yukarıda yer alan alıcı grupları haricinde yurt dışında mukim herhangi bir üçüncü kişiye aktarmamaktadır.

 5. Kişisel Verilerinizin Korunması, Muhafazası ve İmhası

  Şirketimiz, kişisel veri güvenliği ve mahremiyetinin korunması konusunda oldukça yüksek bir farkındalığa sahiptir. Şirketimiz bu doğrultuda sizlere ait kişisel verileri başta KVKK olmak üzere, Şirketimiz’in KVK Prosedürü ile Kişisel Veri Saklama ve İmha Politikası’na uygun şekilde güvenliğini sağlayarak korumakta, muhafaza etmekte ve sonrasında imha etmektedir.

  Kişisel verileriniz (i) Elektronik ortamda: ACM Agile’ın E-Bülten ve ticari elektronik iletiler ile ilgili süreçlerini yöneten yetkili kişiler tarafından erişim sağlanan veri tabanı ile yalnızca bu kişilerin ve ilgili departman yetkililerinin e-posta kutularında, (ii) Fiziki ortamda: Yalnızca ACM Agile’ın E-Bülten ve ticari elektronik iletiler ile ilgili süreçlerini yöneten yetkili kişiler tarafından erişim sağlanan kilitli dolaplarda muhafaza edilmektedir.

  ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel veriler Pazarlama departmanının dosyasında ve yetkili kişilerin e-posta kutularında, ACM Agile E-Bülten üyeliğinizi sona erdirene kadar ve her hâlükârda yasal düzenlemeler gereği E-Bülten üyeliğinizin sona erme tarihinden itibaren 10 yıl boyunca yukarıda anılan ortamlarda muhafaza edilir.

  ACM Agile’ın fiziki arşivine ve/veya sunucularına ve/veya diğer sistemlerine yapılan saldırılar sonucunda kişisel verilerinizin zarar görmesi ve/veya üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi/ifşası durumunda Şirketimiz sizleri ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nu derhal bilgilendirir.

 6. Bilgi Edinme Hakkınız

  KVKK’nın 11. maddesi kapsamında Şirketimiz’e başvurarak kişisel verilerinizin; (i) işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iii) yurt içinde/yurt dışında aktarıldığı 3. kişileri bilme, eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, (iv) KVKK’nın 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini/yok edilmesini isteme, (v) kişisel verilerinizin KVKK’nın 7. maddesi kapsamında silinmesi ve yok edilmesi ve eksik/yanlış işlenmiş kişisel verilerinin düzeltilmesi taleplerinin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, (vii) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu bildiririz. 

  Bilgi edinme formunu Şirketimiz’in KVK Yetkilisinden temin edebilirsiniz.

  Hande Santur Aslan 0212 268 78 40 hande.aslan@acmagile.com

  İşbu Aydınlatma Beyanı, değişen şartlara ve yasal düzenlemelere uyum sağlamak amacıyla güncellenebilecektir.

  Şirketimiz tarafından yapılacak güncellemeler siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize bildirilecektir.

  ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi