Çevik Koç Anti-Paternleri-2

İki sene önce, biraz da kendimize çuvaldızı batıralım demiş ve bir miktar dalgaya alarak gözlemlediğim farklı Agile Koç tiplerini yorumlamıştım. Okuyanlar vardır belki, kendimi de “Yunan Radyosu Agile Koç” olarak dahil etmiştim dalga geçilenler arasına. İki yıl içerisinde bir iş değişikliği yaşadım ve bu değişiklik sayesinde hem yeni Agile Koç arkadaşlarım oldu hem de farklı kurumlarla çalışma ve farklı Agile Koçları gözlemleme şansı edindim. Ve… bana yeni malzemeler çıktı. 😀


Daha önceki yazıdaki gibi, eğlenceli arketipler ile Agile Koç tiplerimizin avantajlarını, dezavantajlarını ve kendimce “geliştirici aksiyonlar ne olabilir?” üzerine önerilerimi listeleyeceğim. Daha önceki yazıyı okumayanlar veya bir hatırlayayım diyenler için linki de buraya bırakıyorum.

Hadi başlayalım.

1. Cemal Süreya Agile Koç

Edebiyatın amacının ne olduğu konusunda süregelen bir tartışma vardır. “Sanat, sanat için midir, yoksa sanat toplum için midir?”. “Sanat toplum içindir.” diyenler eserlerini ortaya koyarken toplumu bilinçlendirme, farkındalık yaratma gibi amaçlar güderler. Zor dönemler yaşanması, milli hareketlerin içinde olunması gibi durumlarda ortaya çıkarlar. Ülke edebiyatımızda Halide Edip, Orhan Kemal, Mehmet Akif gibi… “Sanat, sanat içindir.” diyenler ise edebi zevk ve estetik kaygılar ile eserlerini üretirler. Göze hoş görünmesi, ruha hitap etmesi amaçlanır. Divan edebiyatı, Turgut Uyar, Öz şiirci Ahmet Haşim ve tabi ki nirvana Cemal Süreya… Bazı Agile Koçlarda da “Agile için agile yapma” durumu görülebiliyor. Cemal Süreya gibi Agile konusunda estetik kaygılar ile hareket ettiklerini gözlemliyorum. Agile, aslında daha etkili, müşteri için faydalı ve çalışanların da içinde olmaktan zevk aldıkları bir çalışma ortamı yaratılmasına yardımcı olmak için varken, asıl amaç o ritüelleri yapmak, agile metriklerini tutmak ve yükseltmekmiş gibi davranışlar sergilenebiliyor. Rahmetli babaannem olsaydı şöyle derdi: “Oğğluuum burada iş yapıyoz, az uzakta oynan Agile’ınızı, kafam almaye.”.

Güçlü yanları: Özellikle yolun başında olan takımlar içindir çok faydalıdırlar. Yeni bir süreci ve iş yapış şeklini öğrenirken gerçekten bunu sahiplenen bir Agile Koç size çok yardımcı olacaktır. Sizin yoldan sapmamanızı sağlayabilir. Japon dövüş sanatlarındaki “Shu-Ha-Ri’nin”, “Shu” hali için ideal olabilir. Nedir diye merak edenler için basit bir anlatım linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Zayıf yanları: Öncelikle, Agile Manifesto ile çelişme durumu var. Amaç tekrarlı döngüler ile üzerine ekleyerek (iterative incremental) ürün/hizmet üretmek. Ana amaç “iş” ve “agile” ona yardımcı olmak için var. Hani manifesto diyor ya “Süreçlere biraz fazla önem atfediyorsunuz”. Senin kullandığın Scrum, Kanban, XP her neyse onlar da süreç sadece. Takımları ana amaçtan uzaklaştırma, gerektiğinde esneyememe, yanlış metrikleri (üretim metrikleri yerine, story point eritme hızı, Agile olgunluk ölçümü, vs.) takip ettirme gibi sorunları yaratabilirler. Özellikle “Ha” aşamasındaki takımlar için zararlı olabilirler.

Reçete ne?: Sanırım olayın ruhunu anlamak için biraz Agile tarihçesine, nedenine ve felsefesine bakmalarında yarar var. Kendisi “esneklik” için olan bir şeyin kendisi de esnek olmalı. Özellikle “Kanıt Temelli yönetim (Evidence Based Management)” konularını incelemek faydalı olabilir. Biraz da Agile Koç olarak zaman geçirmek gerekiyor sanki. İnsan bu konuda da tecrübe kazandıkça anlıyor zaten konunun aslının ne olduğunu.

2. Güneş’in Kankası Agile Koç

Son dönemlerde Yoga, Reiki ve içsel yolculuk mevzuları pek popüler. Hatta yoga yapan herkes yoga eğitmeni. Maliyeti de düşük. Bir yoga matı, hali hazırda var olan telefonunuzdan açacağınız dinlendirici bir müzik ve hareket ederken sağı solu devirmemeniz için biraz boş bir alan. Benim en sevdiğim ise “Surya Namaskar (Güneşe Selam)” ritüeli. Aklıma hemen şu sahne geliyor :

- “Vay Solar! Ne yaptın hacı?”

- “Abi ne yapayım, dolanmaca işte tüm gün.”

(Belki Güneş Düz Dünyacı’dır. Olamaz mı?)

Gözlemlediğim bazı Agile koçlar da “Güneş’in kankası” modunda olabiliyor. Her şeyin insanın önce kendi içine bakması ve kendini tanıması ile çözüleceğini, önce evrene ve içindeki enerjiye saygı duymamız gerektiğini söylediklerini duyabilirsiniz. Güzel kardeşim, tabi ki takım olmaya çalışıyoruz, evet ilişkiler önemli ve biz sayısalcılar bu konularda cahiliz kabul de tüm konu da o değil be canım benim.

Güçlü Yanları: Agile yöntemlerin hepsinde takım oyunu çok önemli. Zaten “Bireyler ve aralarındaki ilişkilerin” önemine parmak basıyor Agile Manifesto ilk cümlesinde. Eğer mühendis ağırlıklı bir kadro ile çalışıyorsanız çoğunlukla bu konulardan bihaber olduklarını görebilirsiniz. “Soft skill” nasıl çevrilebilir Türkçe’ ye tam emin olamıyorum, “İnsani beceriler” diyebiliriz sanırım. İşte bu konularda takımlarına ciddi destek sağlayabilirler.

Zayıf yanları: İş yaparken takımların karşılaştıkları tüm engeller takım içi iletişim, konulara olumsuz bakmaları, kendi içlerindeki veya paydaşları ile çatışmaları yönetememeleri değildir. Backlog önceliklendirmede problem yaşayan PO’ya Kano modeli, PBI’ları bölemeyen takımlara bölme tekniklerini, yöneticileri ile sorun yaşayan Scrum Master’a Management 3.0’ı anlatabilmeniz lazım. Sadece tek bir konuda bilgi sahibi olmak yeterli değil. Hatta bu konulardaki farkındalığı artırıp, diğer konularda destek olamaz ve iş yapabilir hale getiremezseniz takımınızı, tek katkınız çok sayıda istifa yaşanmasını sağlamak olur.

Reçete ne?: Koçluğun 4 temel özelliğinden biri “öğreticilik”. Ama önce senin öğrenmen lazım ki öğretebilmelisin. Agile “iyi pratikleri” öğrenmek için bol okuma yapılmalı. Takımların sorunları için gerektiğinde kolları sıvayıp sen de işin içine girmelisin. Öğretmek için yapmalı, nasıl yapıldığını göstermelisin. Kolaylaştırıcı teknikleri bilmeli ve gerektiğinde alet çantandan çıkarıp kullanabilmelisin. Bunun için de tek çözüm kişisel gelişim kitaplarından başını kaldırıp biraz da mühendislik ve agile pratikleri üzerine okuma yapmak.


3. 4-Year-Old Agile Koç


Rahmetli Aziz Nesin’in “Gözüne Gözlük” öykü kitabında “Mu ni” isimli harika bir hikayesi vardır. “Mu ni”, “bu ne” nin çocukça söylenişi. Okuyalı çok uzun zaman oldu. Belki yanlış hatırladığım yerler olabilir ama sanırım hikaye, bir aile toplantısında, yurtdışı eğitimli bir Pedagog ’un 2 yaşındaki bir çocukla baş etmeye çalışırken nasıl delirdiğini anlatılıyordu. Çocuk sahibi olanlar bilir, çocukların bu her şeyi sordukları dönem gerçekten faciadır. Kötü günler bitiyor merak etmeyin. Sonra daha kötü günler geliyor. Biraz yaş ilerledikçe her şeyin sebebini sorguladıkları dönem başlıyor. “Neden?”.

- “Oğlum, karınca yenir mi? Bırak onları, yeme!”

- “Neden?”

Delirirsin. Akıl sağlığını korumak çok zordur. Allah tabi ebeveynlere güç kuvvet ve sabır veriyor. Fakat bu sabır sadece çocuğunuz olduğu için, herkese karşı değil. Bazı Agile Koçlar da sizinle ilişki kurarken “4 yaşında” gibi davranabiliyor. Kök sebebi bulacak ya abla/abi, hemen “Neden?”.

Güçlü yanları: Simon Sinek üstadımız “Start with Why” diyor. Gerçekten de sebebi anlamak hem yaptığın işe anlam yükleyebilmen ve sahiplenebilmen hem de sorunlarının temelinde yatan nedenleri anlayabilmen ve doğru çözümler üretebilmen için çok gerekli. Bu şekilde olaylara merakla yaklaşmak ve takımlara bu “meraklı” bakışı aşılamak anlamında çok değerli katkılar sunabilirler. Kök sebeplerin anlaşılmasına yardımcı oldukları için, Organizasyonel değişikliklerin tetikleyicisi olma ihtimalleri de vardır.

Zayıf yanları: “Neden” sorusu koçlukta tavsiye edilmeyen bir sorudur. Çünkü karşı taraftakinde sorgulandığı izlenimi uyandırabilir ve defans yaratabilir. İlla “nedeni” anlamak istiyorsanız farklı şekillerde aynı soruyu sormayı öğrenmelisiniz. Ayrıca her zaman sorarak değil bazen de kendi gözlemleriniz ile, fark ederek bu sonuçları çıkarmalısınız. İnsanlar bazen cevapları bilemeyebilirler. Siz zaten tecrübe getirin diye Agile Koç olarak oraya davet edildiniz. Durmadan bunu sorarak insanları rahatsız edebilirsin ve de saygınlığını da kaybedebilirsin. “Lan bu hiçbir şey bilmiyor, her şeyi bize soruyor!” denilebilir arkanızdan.

Reçete ne?: Tecrübe çok önemli. Çok fazla takım ve organizasyon gördükçe benzer problemler ile karşılaşıyorsunuz. Ahmet Akdağ “Nasıl Agile Olunur?” kitabında “organizasyondaki kötü kokular” diyor. Bu kötü kokuları aldığınızda sormadan da sebepleri bilebilirsiniz. Gözlem yapmayı öğrenmek de çok önemli. Gerçek bilgi insanın kendi deneyimlediğinden elde edilir. Bu sebeple bazen de sormak yerine kendi deneyimlerinizi kullanmayı öğrenmelisiniz.


4. Plasebo Agile Koç


“Plasebo” Latince kökenli bir kelime olan “placebo’dan” geliyor, “Hoşnut etmek” anlamında. 2. Dünya Savaşı sırasında, İtalya ve Kuzey Afrika cephelerinde görev alan anestezi uzmanı Henry Beecher, elinde morfin kalmaması sebebi ile, acı çeken yaralı askerlere, morfin yerine tuzlu su solüsyonu veriyor ve bazı yaralıların bu işlemden sonra ağrılarının geçtiğini ve rahatladıklarını gözlemliyor. Halk arasında “Şeker hapı” diye de geçer. Aslında “ilaç” olmayan bir şey hastaya verilir ve hasta onu gerçek ilaç olarak düşündüğü için, psikolojik etkiler ile, kendini iyi hisseder. Bazı Agile Koçlar da şirketleri tarafından “bir gecede” Agile Koç ilan ediliveriyorlar. Sonra da kendileri bilmedikleri ve hiç deneyimlemedikleri bir konuda diğerlerine liderlik etmeleri, öğreticilik, Mentörlük ve koçluk konularında destek olmaları bekleniyor. Oluru var mı bunun? Az izan lütfen! Saç, sakal uzattın diye Şaman mı oldun hemen?

Güçlü yanları: Özür dilerim, herhangi bir güçlü yanlarını göremiyorum ben. Takımlarına veya organizasyonlarına bir katkıları olamayacaktır. Barış Bal bir yazısında bu konuya değinmişti. Türkiye’deki 437 tane Agile Koç’tan kaçı “Plasebo” acaba?

Zayıf yanları: Yukarıda belirttim. Ne takımlarına ne organizasyonlarına faydalı olamayacaklardır. Hatta kendilerine bile zarar verecekler büyük ihtimalle. Çünkü kendi repütasyonlarını da bozacaklar. Kurumsal yerlerde bir defa “işe yaramaz” damgası yerseniz onu düzeltmek çok zordur. İşten ayrılıp başka yere geçseniz bile sizi takip eder o unvanınız. Dünya küçük, iletişim çağındayız. Haberiniz uçar yeni ortamınıza. Ekşi sözlüğe bir bakın isterseniz. Agile Koçluğu nasıl tanımlamışlar? Bence ne kendinize ne iş arkadaşlarınıza ne de bu mesleği hakkı ile yapmaya gayret edenlere bunu yapmaya hakkınız yok.-


Reçete ne?: Önce deneyim kazanmalısınız. Önce kendiniz yapmalısınız. Bir Agile takım üyesi olmanızı ve o takım içerisinde herhangi bir sorumluluğu yerine getirmenizi öneririm. Mutlaka bir Agile takım neler yaşıyor, ne sorunlarla uğraşıyor, nasıl bunların üstesinde gelebiliyor bilfiil deneyimleyerek öğrenmelisiniz. Bundan sonra ancak başkalarına Mentörlük yapabilirsiniz. Sizi İngiltere Kraliçesi gibi “sör” ilan eden şirket yöneticilerine, “Önce yapmak istiyorum. Madem Agile Koç olmamı istiyorsunuz, bana bu fırsatı yaratın.” Diyerek başlayabilirsiniz.

Deniz Özcan

Agility Consultant

Agile ile ilgili soru sormak
ister misiniz?

Sorunu ilet, ACM Agile danışmanlarımız senin için yanıtlasın.

Evet, soru sormak istiyorum

Yorumlar

Çevik dönüşümü merak ediyor musun?

Evet, seçtiğim sektörde tecrübeli danışmanla iletişime geçmek istiyorum.


Uzmanımıza Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanımız cevaplasın.

Kodu Yenile

Bize Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanlarımız cevaplasın.

Kodu Yenile

Bültene Üye Ol


ARAMA

K.V.K.K. Metni

ACM AGİLE İNTERNET SİTESİ
KVK BİLGİLENDİRME METNİ

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi (“ACM Agile” veya “Şirketimiz”) olarak, “https://www.acmagile.com” (“Sitemiz”) adresini ziyaret ettiğiniz takdirde siz internet sitesi ziyaretçilerimize ait kişisel verilerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) ve ikincil düzenlemelerine uygun olarak işlenmesi ve korunması için azami hassasiyeti göstermekteyiz.

Şirketimiz’in KVKK’dan doğan aydınlatma yükümlülüğü kapsamında siz ziyaretçilerimizi işbu ACM Agile İnternet Sitesi KVK Bilgilendirme Metni (“Bilgilendirme Metni”) aracılığıyla bilgilendirmek isteriz.

Kişisel verilerinizi hangi amaçlarla ve hangi yollarla elde ediyor ve işliyoruz?

Şirketimiz, “https://www.acmagile.com” adresini ziyaret etmenizle birlikte kişisel veri niteliğindeki trafik verilerinizi işlemeye başlamaktadır. Aşağıda belirttiğimiz diğer kişisel verileriniz yine aşağıda açıklanan amaçlarla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde elektronik ve fiziki ortamlarda yazılı olarak, otomatik ve otomatik olmayan yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak ACM Agile tarafından işlenmektedir.


Kişisel Veriniz Şirketimize Ulaştığı Ortam İşleme Amacımız/Amaçlarımız
Trafik verisi https://www.acmagile.com 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve ikincil düzenlemelerinden doğan yükümlülüklerimizi yerine getirmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız ve mesajınız içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz https://www.acmagile.com/iletisim Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız, şirket adınız, şirketteki pozisyonunuz, ACM Agile internet sitesi üyelik şifreniz https://www.acmagile.com/kayit Agile danışmanlarımız tarafından yazılan blog yazılarına erişim sağlamak, yorum yapmak, yazarlarımız ile iletişime geçmek ve kendi içeriklerinizi oluşturabilmek için ACM Agile internet sitesi üyeliğinizi oluşturmak.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve e-posta içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz, telefon numaranız, şirket adınız, şirketteki pozisyonunuz, ACM Agile’ı nereden duydunuz? https://www.acmagile.com/egitimler Eğitim kaydınızı oluşturmak, ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve mesajınız içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz https://www.acmagile.com/uzmanlarimiz Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Sektörünüz, e-posta adresiniz https://www.acmagile.com(Çevik dönüşümü merak ediyor musun?) Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak.
Ad, soyadı, e-posta adresi, şirket bilgisi ve unvan https://www.acmagile.com ACM Agile E-Bülten üyeliğinizi gerçekleştirmek.
Ad, soyadı, e-posta adresi Bize görüşlerinizi bildirin


Kişisel verileriniz hangi hukuki sebebe dayanarak işlenmektedir?

Kişisel verileriniz, başta 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve diğer mevzuatın gereklilikleri olmak üzere ilgili diğer kanun maddeleri doğrultusunda ve KVKK’nın 5. Maddesi 2. Fıkrasında yer alan aşağıdaki hukuki sebepler çerçevesinde işlenmektedir:

 • kanunlarda açıkça öngörülmesi,
 • sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması,
 • hukuki yükümlülüklerimizin yerine getirilebilmesi için zorunlu olması,
 • ilgili kişi tarafından alenileştirilmesi,
 • bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin zorunlu olması,
 • ilgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla,veri sorumlusu olan Şirketimiz’in meşru menfaatleri için veri işlemenin zorunlu olması

Kişisel verileriniz kimlerle, hangi amaçlarla paylaşılmaktadır?

İşbu Bilgilendirme Metni’nde sayılan kişisel verileriniz, yine bu metinde belirtilen amaçların yanı sıra Şirketimiz’in ticari ve iş faaliyetlerinin yürütülebilmesi amacıyla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olarak dış hizmet sağlayıcıları (IT uzmanları, veri tabanı sağlayıcıları, internet sitesi ve reklam ajansları, yedekleme ve kurtarma uzmanları vb.) ile KVKK’ya uygun olarak paylaşılmaktadır.

Kişisel verilerinizi paylaştığımız üçüncü kişiler KVKK’da aksi öngörülmedikçe paylaşım amacıyla bağlı ve sınırlı olarak kişisel verilerinizi işlemek ve korumakla sözleşme ilişkimiz kapsamında yükümlü olup bu husus ACM Agile’ın denetimindedir.

Kişisel verilerinizi son olarak hukuki sorumluluk ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla resmi kurum ve kuruluşlar ve yargı makamları ile KVKK’ya uygun olarak paylaşmaktayız.

Kişisel verileriniz yurtdışına aktarılıyor mu?

Şirketimiz’e elektronik posta aracılığıyla ile ulaşmanız durumunda, Şirketimiz kişisel verilerinizi iş sürekliliğinin sağlanması ve sizinle iletişime geçebilmek amaçlarıyla açık rızanız dahilinde yurtdışında mukim hizmet sağlayıcısına (Gmail) aktarmaktadır.

Şirketimiz, kurumsal müşteri olma başvurunuz esnasında veya eğitim katılımcısı olma başvurunuz esanasında toplamış olduğu kişisel verilerinizi, müşteri/eğitim katılımcısı olma başvuru sürecinizin yürütülebilmesi, denetim ve etik faaliyetlerinin yürütülmesi, finans ve muhasebe işlerinin yürütülmesi, iş faaliyetlerinin yürütülmesi ve raporlama işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi ile sözleşmesel ilişki kapsamında siz müşterilerimize/eğitim katılımcılarımıza hizmet teminini sağlamak amacıyla açık rızanız dahilinde ACM Agile’ın yurt dışında mukim dış hizmet sağlayıcılarına aktarmaktadır.

Kişisel verilerinizin güvenliği, muhafazası ve imhası

ACM Agile, kişisel verilerinize yetkisiz kişiler tarafından erişilmesini, kişisel verilerinizin hatalı işlenmesini, ifşa edilmesini, hukuka uygun olmayan sebeplerle değiştirilmesini/silinmesini önlemek, verilerinizin korunmasını ve güvenliğini sağlamak amacıyla KVKK uyarınca gerekli tüm teknik ve idari tedbirleri alır.

Kişisel verileriniz, yukarıda belirtilen işleme amaçları için gerekli olan süre ve her halükarda yasal düzenlemelerde belirtilen kanuni zaman aşımı süreleri (azami 10 yıl) boyunca muhafaza edilmektedir. Anılan sürelerin sona ermesi halinde ACM Agile, Kişisel Veri Saklama ve İmha Politikası doğrultusunda kişisel verilerinizi siler, yok eder veya anonim hale getirir.

ACM Agile’ın sistemlerine yapılan saldırılar sonucunda kişisel verilerinizin zarar görmesi ve/veya üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi/ifşası durumunda, ACM Agile sizleri ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nu derhal bilgilendirir.

Bilgi Edinme Hakkınız

KVKK’nın 11. maddesi kapsamında, Şirketimiz’e başvurarak kişisel verilerinizin; (i) işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iii) yurt içinde/yurt dışında aktarıldığı 3. kişileri bilme, eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, (iv) KVKK’nın 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini/yok edilmesini isteme, (v) kişisel verilerinizin KVKK’nın 7. maddesi kapsamında silinmesi ve yok edilmesi ve eksik/yanlış işlenmiş kişisel verilerinin düzeltilmesi taleplerinin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, (vii) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu bildiririz.

Bilgi Edinme Formunu Şirketimiz KVK Yetkilisinden temin edebilirsiniz. İşbu Bilgilendirme Metni kapsamında, kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin herhangi bir sorunuz ya da talebiniz olması halinde lütfen KVK Yetkilisi ile irtibata geçiniz.

KVK Yetkilisi: Hande Santur Aslan, 0212 268 78 40, hande.aslan@acmagile.com

İşbu Bilgilendirme Metni, değişen süreçlerimiz dolayısıyla KVKK’ya uyum sağlamak amacıyla güncellenebilecektir. Gerçekleşebilecek güncellemeler için internet sitemizi ziyaret etmenizi rica ederiz.

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi

Ticari Elektronik İleti Metni

PRIVACY NOTICE FOR MEMBERSHIP

Pursuant to this Privacy Notice, we aim to inform the website members about the personal data processing activities conducted by our company; ACM Agile.

 1. Who We Are

  As ACM Agile (“Company” or “Our Company” or “ACM Agile” or “We”) the utmost diligence is shown in accordance with the principles defined in the European Union’s General Data Protection Regulation (“GDPR”) and its secondary legislation (“GDPR Legislation”) when processing and protecting the personal data of our website members.

 2. What Data Do We Collect

  Your name/surname, e-mail address, job title, company name and country name are processed in accordance with the GDPR Legislation.

 3. Methods of Obtaining Personal Data, Processing Purpose and Methods

  Your personal data is procured electronically, in compliance with the GDPR Legislation, through the Membership Form, at the moment of website registration process directly by you. The processing of data relies on the legal ground listed within the GDPR Legislation.

  The abovementioned personal data is processed by Our Company in connection with contractual obligation and legitimate interest, in a limited and measured manner, in virtual platforms, automatically or manually to, create your membership, communicate with you, getting your opinions and thoughts, carrying out our corporate communication processes, managing the complaints and requests filed with the Company, in accordance with the GDPR Legislation.

  Our company will not process your personal data without your explicit consent, except for the reasons stated above.

 4. Sharing of Personal Data

  Your personal data listed in this Privacy Notice is shared with in a written electronic format, automatically, the following parties/entities to perform the functions listed under to get your feedbacks through this Form, to communicate with you, conduct commercial activities and operations, to perform legal obligations and duties while being strictly bound by the 5th and 9th Articles of the GDPR, only with our service providers.

  The persons listed are obligated to process, store, and protect your personal data, which forms the foundational relationship between them and Our Company, in a limited and measured manner and in compliance with the relevant GDPR provisions, and the processing done towards your personal data is under the supervision of ACM Agile.

 5. Protection of Personal Data

  Our Company takes the necessary technical and administrative precautions in accordance with the GDPR to ensure the prevention, protection, and security of the access to your personal data by unauthorized persons, erroneous processing of your personal data, disclosure of your personal data, and prevention of the erasure/editing of this data in an unlawful manner.

  Your personal data is housed in electronic medium in accordance with the purpose listed above, authorized persons will have access to the company database and the relevant person’s email accounts.

  In line with data protection principles, we only keep your data for as long as we need it for, which will be at least for the duration of your membership.

  Your personal data is erased, destructed, or anonymized in compliance with the provisions of the GDPR and in accordance with the details described in Our Company’s Procedure for the Protection and Privacy of Personal Data and the Retention and Destruction of Personal Data.

  In cases where your personal data is damaged due to a hostile attack against the physical archives and/or the servers and/or other systems of ACM Agile, or access/disclosure is gained by third parties, Our Company shall notify the relevant authorities in accordance with Article 55 of the GDPR, including the competent and authorized personal data protection authority, in accordance with Article 33 of the GDPR detailing breach notification rules.

 6. Right to be Informed

  In accordance with the relevant provisions detailed in Article 13 and 14 of the GDPR, the right to be informed can be initiated by the data subject and/or user by contacting Our Company of purposes of:

  Your right of access - You have the right to ask us for copies of your personal information.

  Your right to rectification - You have the right to ask us to rectify personal information you think is inaccurate. You also have the right to ask us to complete information you think is incomplete.

  Your right to erasure - You have the right to ask us to erase your personal information in certain circumstances.

  Your right to restriction of processing - You have the right to ask us to restrict the processing of your personal information in certain circumstances.

  Your right to object to processing - You have the the right to object to the processing of your personal information in certain circumstances.

  Your right to data portability - You have the right to ask that we transfer the personal information you gave us to another organisation, or to you, in certain circumstances.

  You are not required to pay any charge for exercising your rights. If you make a request, we have one month to respond to you.

  If you have any concerns about our use of your personal information, you can make a complaint to us at hande.aslan@acmagile.com.

  We may update this Privacy Notice from time to time to reflect changes in our practices or for legal reasons. Any updates will be posted on our website, and we recommend checking it periodically.

  ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi

ACM AGİLE E-BÜLTEN ÜYELERİNE YÖNELİK AYDINLATMA BEYANI

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi (“Şirketimiz” veya “ACM Agile”) olarak siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel verilerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) ve ikincil düzenlemelerine uygun olarak işlenmesi ve korunması için azami hassasiyeti göstermekteyiz.

İşbu ACM Agile E-Bülten Üyelerine İlişkin Aydınlatma Beyanı (“Aydınlatma Beyanı”) ile birlikte Şirketimiz’in ACM Agile E-Bülten üyelerine ilişkin olarak gerçekleştirdiği kişisel veri işleme faaliyetleri hakkında sizleri bilgilendirmek amaçlanmaktadır. 

 1. Şirketimiz Tarafından İşlenen Kişisel Verileriniz

  ACM Agile tarafından, adınız, soyadınız ve e-posta adresiniz KVKK’ya uygun olarak işlenmektedir.

 2. Kişisel Verilerinizi Elde Etme Yolları, İşleme Amaçları ve Yöntemleri

  Kişisel verileriniz, Şirketimiz internet sitesi üzerinden ACM Agile Bülten’e Kayıt Ol sayfası aracılığıyla doğrudan siz e-bülten üyelerimizden KVKK’ya uygun olarak elde edilmektedir. 

  Söz konusu kişisel verilerinize ilişkin olarak ACM Agile’ın veri işleme amaçları ve hukuki sebepleri aşağıda yer alan tabloda bilgilerinize sunulmuştur:

  Kişisel Veri İşleme Amacı Hukuki Sebebi
  Ad/Soyadı Siz E-Bülten üyelerimize hitap edilebilmesi, istek, talep ve şikâyet süreçlerinin yönetimi.   KVKK Md. 5/2 (f), veri sorumlusunun meşru menfaati.
  E-posta  E-Bülten gönderimini ve açık rızanız dahilinde ACM Agile adına diğer ticari elektronik iletilerin iletilmesi, Şirketimiz’in ticari faaliyetleri doğrultusunda mal ve hizmetlerini tanıtmak ve ACM Agile markası tanınırlığını artırmak, pazarlama ve reklam çalışmalarının yürütülmesi, kurumsal iletişim süreçlerinin yönetilmesi. KVKK Md. 5/2 (f), veri sorumlusunun meşru menfaati.

  ACM Agile yukarıda belirtilen kişisel verilerinizi, ilgili amaçlarla ve bağlantılı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde elektronik ortamlarda otomatik yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak işlemekteyiz.

 3. Kişisel Verilerinizin Üçüncü Kişilerle Paylaşılması

  Şirketimiz ile doğrudan ya da üçüncü kişiler aracılığı ile dolaylı olarak paylaştığınız kişisel verileriniz, Şirketimiz’in organizasyon ve yönetişim yapısı gereği ve ticari faaliyetlerinin ve operasyonlarının yürütülmesi, hizmet verebilmesi, hizmet alabilmesi, iş birliği kurabilmesi, resmi işlerini yürütebilmesi, akdettiği sözleşmeleri ifa edebilmesi, siz e-bülten üyelerimize bültenin gönderimini sağlamak ve ilgili yasal düzenlemelerden doğan sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirebilmesi amaçları ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 5. ve 6. maddelerinde belirtilen diğer hukuka uygunluk sebepleri ile bağlı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde dış hizmet sağlayıcılarımız ile elektronik veya fiziki ortamlarda yazılı olarak, otomatik ya da otomatik olmayan yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak paylaşılmaktadır.

  Kişisel verilerinizi paylaştığımız üçüncü kişiler KVKK’da aksi öngörülmedikçe paylaşım amacıyla bağlı ve sınırlı olarak kişisel verilerinizi işlemek ve korumakla sözleşme ilişkimiz kapsamında yükümlü olup ACM Agile’ın denetimindedir. Kişisel verilerinizi son olarak hukuki sorumluluk ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla resmi kurum ve kuruluşlar ve yargı makamları ile KVKK’ya uygun olarak paylaşmaktayız.

 4. Kişisel Verilerinizin Yurt Dışına Aktarımı

  Şirketimiz, siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel verilerinizi ACM Agile E-Bülten ve diğer ticari elektronik iletilerin gönderilmesi işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi ve iş faaliyetlerinin yürütülmesi amaçlarıyla açık rızanız dahilinde ACM Agile’ın dış hizmet sağlayıcılarına (Drive, Inbox, Next4biz) aktarmaktadır.

  Şirketimiz’e elektronik posta aracılığıyla ile ulaşmanız durumunda, Şirketimiz kişisel verilerinizi iş sürekliliğinin sağlanması ve sizinle iletişime geçebilmek amaçlarıyla açık rızanız dahilinde yurt dışında mukim üçüncü kişilere (Gmail) aktarmaktadır.

  Şirketimiz, toplamış olduğu kişisel verilerinizi yukarıda yer alan alıcı grupları haricinde yurt dışında mukim herhangi bir üçüncü kişiye aktarmamaktadır.

 5. Kişisel Verilerinizin Korunması, Muhafazası ve İmhası

  Şirketimiz, kişisel veri güvenliği ve mahremiyetinin korunması konusunda oldukça yüksek bir farkındalığa sahiptir. Şirketimiz bu doğrultuda sizlere ait kişisel verileri başta KVKK olmak üzere, Şirketimiz’in KVK Prosedürü ile Kişisel Veri Saklama ve İmha Politikası’na uygun şekilde güvenliğini sağlayarak korumakta, muhafaza etmekte ve sonrasında imha etmektedir.

  Kişisel verileriniz (i) Elektronik ortamda: ACM Agile’ın E-Bülten ve ticari elektronik iletiler ile ilgili süreçlerini yöneten yetkili kişiler tarafından erişim sağlanan veri tabanı ile yalnızca bu kişilerin ve ilgili departman yetkililerinin e-posta kutularında, (ii) Fiziki ortamda: Yalnızca ACM Agile’ın E-Bülten ve ticari elektronik iletiler ile ilgili süreçlerini yöneten yetkili kişiler tarafından erişim sağlanan kilitli dolaplarda muhafaza edilmektedir.

  ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel veriler Pazarlama departmanının dosyasında ve yetkili kişilerin e-posta kutularında, ACM Agile E-Bülten üyeliğinizi sona erdirene kadar ve her hâlükârda yasal düzenlemeler gereği E-Bülten üyeliğinizin sona erme tarihinden itibaren 10 yıl boyunca yukarıda anılan ortamlarda muhafaza edilir.

  ACM Agile’ın fiziki arşivine ve/veya sunucularına ve/veya diğer sistemlerine yapılan saldırılar sonucunda kişisel verilerinizin zarar görmesi ve/veya üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi/ifşası durumunda Şirketimiz sizleri ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nu derhal bilgilendirir.

 6. Bilgi Edinme Hakkınız

  KVKK’nın 11. maddesi kapsamında Şirketimiz’e başvurarak kişisel verilerinizin; (i) işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iii) yurt içinde/yurt dışında aktarıldığı 3. kişileri bilme, eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, (iv) KVKK’nın 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini/yok edilmesini isteme, (v) kişisel verilerinizin KVKK’nın 7. maddesi kapsamında silinmesi ve yok edilmesi ve eksik/yanlış işlenmiş kişisel verilerinin düzeltilmesi taleplerinin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, (vii) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu bildiririz. 

  Bilgi edinme formunu Şirketimiz’in KVK Yetkilisinden temin edebilirsiniz.

  Hande Santur Aslan 0212 268 78 40 hande.aslan@acmagile.com

  İşbu Aydınlatma Beyanı, değişen şartlara ve yasal düzenlemelere uyum sağlamak amacıyla güncellenebilecektir.

  Şirketimiz tarafından yapılacak güncellemeler siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize bildirilecektir.

  ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi