Çevik Koç Anti-Paternleri

Son dönemlerde çevremizde birçok Çevik Koç tipleri görüyoruz. Bunları esprili bir şekilde ele alalım, güçlü ve zayıf yanlarını, bu durumdan çıkış önerilerini birlikte bir seri halinde inceleyelim istedim. Okuyanlar farklı tespitleri iletirlerse yorumlara birlikte geliştirmiş oluruz. Tek şart, belirlenen isimde bir espri olmalı.

Buradaki amacım biraz da Çevik Koç olarak kendimizle dalga geçebilmek. Özellikle birlikte çalıştığımız arkadaşların eğer kendilerini tanımlayan örnekler görürlerse, bunları olumsuz geri bildirimler olarak değerlendirmemesini ve gülüp geçebilmesini umuyorum.

O zaman serinin ilk anti-patern’i olan Yunan radyosu Çevik Koç tipi ile başlayalım mı?

1. Yunan Radyosu Çevik Koç: 

Hiç Ege sahil yollarında arabayla giderken radyoyu açtığınız oldu mu? Genelde Yunan radyolarının sinyalleri baskın olur. Eğer kapatmaz dinlerseniz, sizin de arada hiç es vermedikleri ve biteviye konuştukları dikkatinizi çekecektir. Bazı Çevik Koçlarda da benzeri bir durum görülebiliyor. Bunu ilk sıraya koydum. Çünkü bu benim. Aşağıdaki bazılarını da zaman zaman kendimde görüyorum ama en net olan bu bence. Bu arkadaşlara herhangi bir ortamda bir soru sormaya görün veya bir konuyu tartışmaya açın, alırlar sazı ellerine. Tüm maharetlerini, bilgi ve entellektüel birikimlerini ortaya dökerler. Araya girmek istersiniz ama zor. Felsefeye de girerler. Bilader bazen de çözüm için sormuyoruz. Canımız sadece dert anlatmak ve biraz içimizi boşaltıp rahatlamak istiyor. Bir fırsat vereydin iyiydi.

(DISC profili “I (Sarı) — Influencer” : İnsan odaklı ve hızlı)

Güçlü yanları: Özellikle yeni başlayanlar, ne zaman ne soracağını, nasıl soracağını bilemeyenler için iyidir. Çok fazla bilgiyi rahatlıkla alırsınız. Bazen sormadığınızı bile. Bir de bunlar daha çok konuşabilmek ve laflarının bitmemesi için çok ve farklı konularda okurlar. Güzel örnekler verirler ve iyi hikaye anlatıcısıdırlar. O yüzden öğrenme ihtiyacınız varsa yanınızda bunlardan bulundurmak faydalıdır. Zaten iyi insanlardır aslında. Tanısanız seversiniz.

Zayıf yanları: Tahmin edebileceğiniz gibi dinlemeyi bilmezler. Olur da lafı alabilirseniz sakın uzatmayın, örneklerle renklendirmeye çalışmayın (Kendisi bunu sıkça yaptığı halde) çünkü kesin araya girer ve lafınıza bitirememe tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Az dinledikleri için kendiniz iyi ifade edemediğiniz, belki de kök sebebi sizin bile tespit edemediğiniz, derin sorunlarınızı anlamaları zaman alabilir.

Reçete ne: Etkin dinleme (Susarak dinleme değil, gerçekten merakla dinleme) konusunda kendilerini geliştirmeye çalışmalılar. Artık “Koçluk” diye bir müessese var. Yöneticilere, çalışanlara, satışçılara, ürüncülere herkese “Koçluğun” temeli olan etkin dinleme ve geri bildirim kurslarını veriyorlar. Yanı sıra “Bireysel koçluk” alıp, senaslardan bir ikisinde bu konuda yardım alınabilir. Ben deniyorum. Faydasını gördüm. Bu arada bana bireysel koçluk alma şansı veren kurumuma ve gönüllü koçum Didem Altınbilek’e çok teşekkürler.

2. Monti Çevik Koç:

6,5 yaşında bir kız babası olarak (Bir de 14 yaşında oğlan var. Onu da unutmayayım, sonra kriz olmasın) “Utangaç ayı Monti” ile tanışma şerefine nail oldum. Bazı Çevik Koç’larda da Monti’den esintiler görülebiliyor bazen. Bu arkadaşlar, kankalarının dalga geçmesinden korkup kız arkadaş yapamayan liseliler benzeri davranışlar sergilerler. Destek verdikleri takımları ile güzel şeyler yaparlar ama diğerleri ile paylaşmazlar. Bu paylaşımlar için artık yalvarmanız falan gerekebilir. Yanlarında daha tecrübeli 1–2 kişi olduğu toplantılarda görüş belirtmezler. Bilmedikleri için değil, onların yanında ayıp olur, ne derler şimdi gibi düşünceleri olduğu için. Bu arkadaşların LinkedIn profillerine Çevik Koç yazmaları da bir yılı bulur.

(DISC profili “S (Yeşil) — Steadiness” : İnsan odaklı ve yavaş)

Güçlü yanları: Genellikle iş yapan becerikli koçlar olurlar. Öne çıkmadıkları, kendileri “Ben yaparım” demedikleri halde birilerinin “Gel sen Çevik Koç ol” demesi boşu boşuna değildir. Yanı sıra zaten içsel olarak gelen öne çıkmama istekleri “Servant Leadership (Hizmetkar liderlik)” kavramına çabuk adapte olmalarını sağlayabilir.

Zayıf yanları: Paylaşım bu işin olmazsa olmazı. Yaptıklarınızı, fikirlerinizi ve deneyimlerinizi paylaşmak, hem kurum içi, hem kurum dışı. Bu konuda geri kalırlar. Bir de bu çekingenlikleri yöneticilere destek verebilmelerinin ve organizasyonel seviye engellere çözüm üretebilmelerinin önüne geçebilir.

Reçete ne: Cesaret, kendine ve başkalarına güven. Neden “başkalarına” da ekledim çünkü korkulan aslında başkalarının ne diyeceği. Eğer başkalarının anlayışına, yapılmak istenenin niyetini kavrayabileceklerine güvenirseniz utanmanızı gerektirecek bir durum kalmaz. Bunlar aslında en başarılı Çevik yöntemlerden Scrum’ın değerleri. Bu değerler üzerine gerçekten, derinlemesine çalışmaları fayda sağlayabilir. Bir de MVP kafası ile ufak denemeler yapmaları işlerini kolaylaştıracaktır. Bulabiliyorlarsa çevrelerinde onları yüreklendirecek birilerini, kısa vadede işe yarayabilir. Ama uzun vadede bu konuyu kendilerinin çözmesi gerekecek. Kendini tekrar gibi olacak ama sanırım en iyisi bu konuda “Bireysel Koçluk” desteği almaları.

Bir sonraki anti-patern olan “Endemik Çevik Koç” yazısında görüşmek üzere….

3. Endemik Çevik Koç: 

Yaşam alanı belirli bir bölgeyle sınırlı, yeryüzünün yalnızca belirli bölgelerinde yayılış gösteren canlı tür ya da cinslerine “endemik” deniyor. Bazı Çevik koç arkadaşlar da endemik özellikler gösterebiliyorlar. Genelde ilgilendikleri takımlarla kalırlar. Diğer Çevik koçların da bulunduğu, birlikte çalışma, fikir üretme ortamlarına getirmek zordur. Toplu aktivitelere veya diğer takımlara destek olacak çalışmalara mümkünse katılmayı tercih etmezler. Genelde “takvimleri” doludur ya da “zaten orada birileri var, ne gerek var kalabalığa” dır. Kendi habitatlarına girmeyen yöneticilere de destekleri zayıf olabilir. Onların kendilerine gelmesini veya birşekil getirilmesini sağlayacak sistemin kurulmasını talep edebilirler.

(DISC profili “C (Mavi) — Conscientiousness” : Görev odaklı ve yavaş)

Güçlü yanları: Takımlarının gelişimlerine ciddi katkı sağlarlar. Scrum değerlerinden odaklanmayı gerçekten yaratırlar. Takımlarının bir parçasıdırlar. Takımlarına alt ve orta düzey engelleri için çok kaliteli destek verirler. Yanı sıra katıldıkları etkinliklerde fark yaratan durumuna gelebilirler çünkü onlar her toplantıya katılmamıştır. Kendilerini tekrar eder pozisyondan çıkarlar. Her zaman duyulamayan “farklı ses” konumundadırlar. Fikirleri ile size sürprizler yaptıkları olur.

Zayıf yanları: Tahmin edebileceğiniz gibi kendi davranışları ile “iş birliği (collaboration) kültürünün” oluşmasını destekleyememiş olurlar. Genelde takımları toplu kararları geç duyan ve geç uygulayan olabilir. Takımlarının üst düzey sorunlarını tek başlarına çözemedikleri ve diğerleri ile iş birliği yapmadıkları için bu konular açıkta kalabilir. Ender katıldıkları etkinliklerde de daha önceden yapılanların tekrar edilmesine ve topluluğun başa sarmasına sebep olabilirler.

Reçete ne: Bu arkadaşlara yönetsel roller veya bazı işlerin liderliğini almalarını önerebilirim. Bu, ister istemez olaya bütünsel bakmalarını gerektirecek ve diğerleri ile iş birliği yapmalarını sağlayacaktır. Bence bir iki defa daha büyük problemlerle ilgilenmenin ve çözümüne liderlik edebilmenin, bu esnada diğerlerinden de birşeyler öğrenmenin zevkine varırlarsa gerisi kendiliğinden gelir.

4.Pikachu Çevik Koç: 

Tüm dünyada meşhur Pokemonların en bilineni Pikachu. Oğlum küçükken baya popülerdi ülkemizde de fakat sanırım şu an aynı durum yok çünkü kızıma sordum bilmiyor. Artık çizgi filmine de rast gelmiyorum (Evet arada kızımla çizgi film izliyorum, bişey mi var J). Bazı Çevik koçların Pikachu gibi herşeye atladığını siz de gözlemlemişsinizdir. Onu da yapayım, burda da görüneyim. “Monti Çevik koçların” tam tersi. Yanlarında yeni bir fikir söylemeye çekinirsiniz. Hemen “Yapalım, harekete geçelim.” diye pırpır dolanmaya başlarlar. “Az biraz dur, hele bir düşünelim” falan derseniz de tren sizin için kaçar. Onlar çoktan sizsiz yapmış olurlar. Çevikliğin popüler olduğu günümüzde, hareketlilikleri iş tercihlerine de yansır. Hızla iş değiştirdiklerini gözlemlersiniz.

(DISC profili “D (Kırmızı) — Dominance” : Görev odaklı ve hızlı)

Güçlü yanları: Özellikle klasik/kurumsal ve hızlı hareket edemeyen organizasyonlar içinde fark yaratırlar. Birçok deneme yaptıklarından arada başarılılar da çıkar. Tam Çevik kafası aslında. Yanlarında nisbeten onlara göre daha uyuşuk olan ama aslında içten içe birşeyler yapmak isteyenlerin de kahramanlarıdırlar. Ateşi yakmak için birebir olurlar. Topluluk ve etkinliklerin de “kanberi” onlardır.

Zayıf yanları: Liderlik evet ama hizmetkar liderlik tam olarak bu değil abicim. Diğerlerinin önüne geçtikleri, başkalarının inisiyatif almalarını engelleme gibi bir yan etki yaratırlar. Hızlı hareket etme istekleri kaliteyi düşürebilir. Çabuk sıkılıp başka konuya geçme ve düzenli devam ettirememe problemleri görülebilir.

Reçete ne: Sufilik, “bencillikten” ve “bencilik”ten arınmak J. Şaka bi yana daha tecrübeli kişiler ile ikili takım olmaları işe yarayabilir. Takımları ve destek oldukları SM’ler için sık aralıklarla kontrol edilen gelişim hedefleri konulması da, asıl görevlerinin başkalarını geliştirmek ve desteklemek olduğunu kendilerine hatırlatacağı için bu konuya yeterince odaklanamama tehlikesinin önüne geçebilir.

5. 21 Sayfalık Çevik Koç:

Türkçe Scrum kılavuzu kapağı, indeksi, tarihçesi ve sözlüğü de dahil 21 sayfa (buradan ulaşabilirsiniz). İngilizcesi ise daha da kısa. Çevik koçların bazılarının neredeyse tüm bilgisi bu 21 sayfadan ibaret izlenimine kapılabilirsiniz (Bunu bile okumamış olanını gördüm, ciddiyim!). Varsa okudukları az sayıda kitap da Scrum üzerine. Farklı uygulama ve teknikler üzerine yazılan kitapları okumadıklarını, blog takip etmediklerini, kültürel dönüşüm, teknik araçlar ve kavramlar, DevOps, ürün bilgisi ve takım kimliği üzerine yeterli bilgi sahibi olmadıklarını kısa bir konuşma sonunda anlayabilirsiniz. Genelde uzun süre Proje yönetimi geçmişleri olup, eğilim buraya kayıyor diye Çevik koçluğa geçenlerde görülür.

Güçlü yanları: Kurum olarak bu işe yatırım yapma şansınız yok ama bir an önce bir şeyler denemek istiyorsanız, aradığınız adamlar bunlardır. Hızlıca size “Çevik” yaptırabilirler. Eğer proje yönetimi geçmişleri varsa paydaş yönetimi ve iletişim konularındaki bilgileri bir süre idare edilmesini sağlar.

Zayıf yanları: “Çevik” yaptırabilirler ama “Çevik” olduramazlar. Durumlar biraz karıştığında, ihtiyaçlar çetrefilleştiğinde ellerindeki sınırlı cephanenin yetmediğini görürsünüz. “Elinde çekiç olan her gördüğünü çivi sanır.” atasözünün hakkını verirler. Her duruma tek çözüm gibi uzaktan gayet de çekici gelen söylemleri vardır. Fakat kısa sürede “yardım istenecek kişi” olmadıklarını çevre anlayacaktır.

Reçete ne: İlk emir, “Oku”. Benim bildiğim başka bir yolu yok bu işin. Gönül isterdi tabi Matrix’deki gibi doğrudan beyne bilgiler yüklensin, ama biraz daha var o günlere. Yanı sıra zaman da bu durumun idare edilemez olduğunu anlamalarını sağlayacaktır.

6. İlber bey Çevik Koç:

İlber Ortaylı beye büyük saygım var. Alanında çok bilgili olmasının yanı sıra entellektüel de bir insan. Tanışma ve kısa da olsa sohbet etme şansım oldu. Bizlere “cahil” derken de çoğu zaman haklı olduğunu düşünüyorum. Ve fakat ülkeye bir İlber bey yeterli, fazlasına ne hacet. Bir Çevik koça hele hiç yakışmıyor “ben oldum” havaları. Ortamın bu hissiyata kapılmaya müsait olduğunu kabul ediyorum. Konu popüler, herkes bilen birilerini yana yakıla arıyor ve sen diğerlerinden daha çok bildiğin için bir yıldızının parlaması durumu söz konusu. Fakat “sürekli iyileşme hedefi” sadece ortaya konan ürün veya destek verilen takım için geçerli değil, aynı zamanda senin için de gerekli…

Güçlü yanları: Eğer komple içi boş bir özgüven yoksa ortada yüksek bilgi seviyeleri çevrelerindeki herkes için kazançtır. Güvenli duruşları destek verdikleri takımlara cesaret aşılar, insanlara iham kaynağı olurlar.

Zayıf yanları: Varlıkları diğerlerinin çekinmesine ve topa girmemesine sebep olabilir. Yukarıda bahsettiğim “Monti” durumu gibi. Bir de aslında yeterince bilgi ve tecrübe sahibi olmadıkları bir durumla karşılaştıklarında iki seçenek oluşur ve ikisi de birbirinden tehlikelidir. Ya bilmediklerini kabul/itiraf etmez ve çevresindekileri yanlış yola sevkederler, ya da kabul ederler ama bu herkes de yolun sonu ve çaresizlik hissiyatı yaratırlar. Çünkü hazretleri bile bir şey diyememiştir bu konuda.

Reçete ne: İtiraf edeyim bende bir reçete yok bu arkadaşlar için. Allahlarından bulsunlar. Sen kimsin kardeşim? 3–5 kitap okudun diye başımıza… İndir o ayağı, düzgün otur karşımda.

Deniz Özcan

Agility Consultant

Agile ile ilgili soru sormak
ister misiniz?

Sorunu ilet, ACM Agile danışmanlarımız senin için yanıtlasın.

Evet, soru sormak istiyorum

Yorumlar

Çevik dönüşümü merak ediyor musun?

Evet, seçtiğim sektörde tecrübeli danışmanla iletişime geçmek istiyorum.


Uzmanımıza Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanımız cevaplasın.

Kodu Yenile

Bize Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanlarımız cevaplasın.

Kodu Yenile

Bültene Üye Ol


ARAMA

K.V.K.K. Metni

ACM AGİLE İNTERNET SİTESİ
KVK BİLGİLENDİRME METNİ

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi (“ACM Agile” veya “Şirketimiz”) olarak, “https://www.acmagile.com” (“Sitemiz”) adresini ziyaret ettiğiniz takdirde siz internet sitesi ziyaretçilerimize ait kişisel verilerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) ve ikincil düzenlemelerine uygun olarak işlenmesi ve korunması için azami hassasiyeti göstermekteyiz.

Şirketimiz’in KVKK’dan doğan aydınlatma yükümlülüğü kapsamında siz ziyaretçilerimizi işbu ACM Agile İnternet Sitesi KVK Bilgilendirme Metni (“Bilgilendirme Metni”) aracılığıyla bilgilendirmek isteriz.

Kişisel verilerinizi hangi amaçlarla ve hangi yollarla elde ediyor ve işliyoruz?

Şirketimiz, “https://www.acmagile.com” adresini ziyaret etmenizle birlikte kişisel veri niteliğindeki trafik verilerinizi işlemeye başlamaktadır. Aşağıda belirttiğimiz diğer kişisel verileriniz yine aşağıda açıklanan amaçlarla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde elektronik ve fiziki ortamlarda yazılı olarak, otomatik ve otomatik olmayan yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak ACM Agile tarafından işlenmektedir.


Kişisel Veriniz Şirketimize Ulaştığı Ortam İşleme Amacımız/Amaçlarımız
Trafik verisi https://www.acmagile.com 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve ikincil düzenlemelerinden doğan yükümlülüklerimizi yerine getirmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız ve mesajınız içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz https://www.acmagile.com/iletisim Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız, şirket adınız, şirketteki pozisyonunuz, ACM Agile internet sitesi üyelik şifreniz https://www.acmagile.com/kayit Agile danışmanlarımız tarafından yazılan blog yazılarına erişim sağlamak, yorum yapmak, yazarlarımız ile iletişime geçmek ve kendi içeriklerinizi oluşturabilmek için ACM Agile internet sitesi üyeliğinizi oluşturmak.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve e-posta içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz, telefon numaranız, şirket adınız, şirketteki pozisyonunuz, ACM Agile’ı nereden duydunuz? https://www.acmagile.com/egitimler Eğitim kaydınızı oluşturmak, ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve mesajınız içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz https://www.acmagile.com/uzmanlarimiz Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Sektörünüz, e-posta adresiniz https://www.acmagile.com(Çevik dönüşümü merak ediyor musun?) Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak.
Ad, soyadı, e-posta adresi, şirket bilgisi ve unvan https://www.acmagile.com ACM Agile E-Bülten üyeliğinizi gerçekleştirmek.
Ad, soyadı, e-posta adresi Bize görüşlerinizi bildirin


Kişisel verileriniz hangi hukuki sebebe dayanarak işlenmektedir?

Kişisel verileriniz, başta 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve diğer mevzuatın gereklilikleri olmak üzere ilgili diğer kanun maddeleri doğrultusunda ve KVKK’nın 5. Maddesi 2. Fıkrasında yer alan aşağıdaki hukuki sebepler çerçevesinde işlenmektedir:

 • kanunlarda açıkça öngörülmesi,
 • sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması,
 • hukuki yükümlülüklerimizin yerine getirilebilmesi için zorunlu olması,
 • ilgili kişi tarafından alenileştirilmesi,
 • bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin zorunlu olması,
 • ilgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla,veri sorumlusu olan Şirketimiz’in meşru menfaatleri için veri işlemenin zorunlu olması

Kişisel verileriniz kimlerle, hangi amaçlarla paylaşılmaktadır?

İşbu Bilgilendirme Metni’nde sayılan kişisel verileriniz, yine bu metinde belirtilen amaçların yanı sıra Şirketimiz’in ticari ve iş faaliyetlerinin yürütülebilmesi amacıyla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olarak dış hizmet sağlayıcıları (IT uzmanları, veri tabanı sağlayıcıları, internet sitesi ve reklam ajansları, yedekleme ve kurtarma uzmanları vb.) ile KVKK’ya uygun olarak paylaşılmaktadır.

Kişisel verilerinizi paylaştığımız üçüncü kişiler KVKK’da aksi öngörülmedikçe paylaşım amacıyla bağlı ve sınırlı olarak kişisel verilerinizi işlemek ve korumakla sözleşme ilişkimiz kapsamında yükümlü olup bu husus ACM Agile’ın denetimindedir.

Kişisel verilerinizi son olarak hukuki sorumluluk ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla resmi kurum ve kuruluşlar ve yargı makamları ile KVKK’ya uygun olarak paylaşmaktayız.

Kişisel verileriniz yurtdışına aktarılıyor mu?

Şirketimiz’e elektronik posta aracılığıyla ile ulaşmanız durumunda, Şirketimiz kişisel verilerinizi iş sürekliliğinin sağlanması ve sizinle iletişime geçebilmek amaçlarıyla açık rızanız dahilinde yurtdışında mukim hizmet sağlayıcısına (Gmail) aktarmaktadır.

Şirketimiz, kurumsal müşteri olma başvurunuz esnasında veya eğitim katılımcısı olma başvurunuz esanasında toplamış olduğu kişisel verilerinizi, müşteri/eğitim katılımcısı olma başvuru sürecinizin yürütülebilmesi, denetim ve etik faaliyetlerinin yürütülmesi, finans ve muhasebe işlerinin yürütülmesi, iş faaliyetlerinin yürütülmesi ve raporlama işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi ile sözleşmesel ilişki kapsamında siz müşterilerimize/eğitim katılımcılarımıza hizmet teminini sağlamak amacıyla açık rızanız dahilinde ACM Agile’ın yurt dışında mukim dış hizmet sağlayıcılarına aktarmaktadır.

Kişisel verilerinizin güvenliği, muhafazası ve imhası

ACM Agile, kişisel verilerinize yetkisiz kişiler tarafından erişilmesini, kişisel verilerinizin hatalı işlenmesini, ifşa edilmesini, hukuka uygun olmayan sebeplerle değiştirilmesini/silinmesini önlemek, verilerinizin korunmasını ve güvenliğini sağlamak amacıyla KVKK uyarınca gerekli tüm teknik ve idari tedbirleri alır.

Kişisel verileriniz, yukarıda belirtilen işleme amaçları için gerekli olan süre ve her halükarda yasal düzenlemelerde belirtilen kanuni zaman aşımı süreleri (azami 10 yıl) boyunca muhafaza edilmektedir. Anılan sürelerin sona ermesi halinde ACM Agile, Kişisel Veri Saklama ve İmha Politikası doğrultusunda kişisel verilerinizi siler, yok eder veya anonim hale getirir.

ACM Agile’ın sistemlerine yapılan saldırılar sonucunda kişisel verilerinizin zarar görmesi ve/veya üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi/ifşası durumunda, ACM Agile sizleri ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nu derhal bilgilendirir.

Bilgi Edinme Hakkınız

KVKK’nın 11. maddesi kapsamında, Şirketimiz’e başvurarak kişisel verilerinizin; (i) işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iii) yurt içinde/yurt dışında aktarıldığı 3. kişileri bilme, eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, (iv) KVKK’nın 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini/yok edilmesini isteme, (v) kişisel verilerinizin KVKK’nın 7. maddesi kapsamında silinmesi ve yok edilmesi ve eksik/yanlış işlenmiş kişisel verilerinin düzeltilmesi taleplerinin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, (vii) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu bildiririz.

Bilgi Edinme Formunu Şirketimiz KVK Yetkilisinden temin edebilirsiniz. İşbu Bilgilendirme Metni kapsamında, kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin herhangi bir sorunuz ya da talebiniz olması halinde lütfen KVK Yetkilisi ile irtibata geçiniz.

KVK Yetkilisi: Hande Santur Aslan, 0212 268 78 40, hande.aslan@acmagile.com

İşbu Bilgilendirme Metni, değişen süreçlerimiz dolayısıyla KVKK’ya uyum sağlamak amacıyla güncellenebilecektir. Gerçekleşebilecek güncellemeler için internet sitemizi ziyaret etmenizi rica ederiz.

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi

Ticari Elektronik İleti Metni

PRIVACY NOTICE FOR MEMBERSHIP

Pursuant to this Privacy Notice, we aim to inform the website members about the personal data processing activities conducted by our company; ACM Agile.

 1. Who We Are

  As ACM Agile (“Company” or “Our Company” or “ACM Agile” or “We”) the utmost diligence is shown in accordance with the principles defined in the European Union’s General Data Protection Regulation (“GDPR”) and its secondary legislation (“GDPR Legislation”) when processing and protecting the personal data of our website members.

 2. What Data Do We Collect

  Your name/surname, e-mail address, job title, company name and country name are processed in accordance with the GDPR Legislation.

 3. Methods of Obtaining Personal Data, Processing Purpose and Methods

  Your personal data is procured electronically, in compliance with the GDPR Legislation, through the Membership Form, at the moment of website registration process directly by you. The processing of data relies on the legal ground listed within the GDPR Legislation.

  The abovementioned personal data is processed by Our Company in connection with contractual obligation and legitimate interest, in a limited and measured manner, in virtual platforms, automatically or manually to, create your membership, communicate with you, getting your opinions and thoughts, carrying out our corporate communication processes, managing the complaints and requests filed with the Company, in accordance with the GDPR Legislation.

  Our company will not process your personal data without your explicit consent, except for the reasons stated above.

 4. Sharing of Personal Data

  Your personal data listed in this Privacy Notice is shared with in a written electronic format, automatically, the following parties/entities to perform the functions listed under to get your feedbacks through this Form, to communicate with you, conduct commercial activities and operations, to perform legal obligations and duties while being strictly bound by the 5th and 9th Articles of the GDPR, only with our service providers.

  The persons listed are obligated to process, store, and protect your personal data, which forms the foundational relationship between them and Our Company, in a limited and measured manner and in compliance with the relevant GDPR provisions, and the processing done towards your personal data is under the supervision of ACM Agile.

 5. Protection of Personal Data

  Our Company takes the necessary technical and administrative precautions in accordance with the GDPR to ensure the prevention, protection, and security of the access to your personal data by unauthorized persons, erroneous processing of your personal data, disclosure of your personal data, and prevention of the erasure/editing of this data in an unlawful manner.

  Your personal data is housed in electronic medium in accordance with the purpose listed above, authorized persons will have access to the company database and the relevant person’s email accounts.

  In line with data protection principles, we only keep your data for as long as we need it for, which will be at least for the duration of your membership.

  Your personal data is erased, destructed, or anonymized in compliance with the provisions of the GDPR and in accordance with the details described in Our Company’s Procedure for the Protection and Privacy of Personal Data and the Retention and Destruction of Personal Data.

  In cases where your personal data is damaged due to a hostile attack against the physical archives and/or the servers and/or other systems of ACM Agile, or access/disclosure is gained by third parties, Our Company shall notify the relevant authorities in accordance with Article 55 of the GDPR, including the competent and authorized personal data protection authority, in accordance with Article 33 of the GDPR detailing breach notification rules.

 6. Right to be Informed

  In accordance with the relevant provisions detailed in Article 13 and 14 of the GDPR, the right to be informed can be initiated by the data subject and/or user by contacting Our Company of purposes of:

  Your right of access - You have the right to ask us for copies of your personal information.

  Your right to rectification - You have the right to ask us to rectify personal information you think is inaccurate. You also have the right to ask us to complete information you think is incomplete.

  Your right to erasure - You have the right to ask us to erase your personal information in certain circumstances.

  Your right to restriction of processing - You have the right to ask us to restrict the processing of your personal information in certain circumstances.

  Your right to object to processing - You have the the right to object to the processing of your personal information in certain circumstances.

  Your right to data portability - You have the right to ask that we transfer the personal information you gave us to another organisation, or to you, in certain circumstances.

  You are not required to pay any charge for exercising your rights. If you make a request, we have one month to respond to you.

  If you have any concerns about our use of your personal information, you can make a complaint to us at hande.aslan@acmagile.com.

  We may update this Privacy Notice from time to time to reflect changes in our practices or for legal reasons. Any updates will be posted on our website, and we recommend checking it periodically.

  ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi

ACM AGİLE E-BÜLTEN ÜYELERİNE YÖNELİK AYDINLATMA BEYANI

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi (“Şirketimiz” veya “ACM Agile”) olarak siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel verilerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) ve ikincil düzenlemelerine uygun olarak işlenmesi ve korunması için azami hassasiyeti göstermekteyiz.

İşbu ACM Agile E-Bülten Üyelerine İlişkin Aydınlatma Beyanı (“Aydınlatma Beyanı”) ile birlikte Şirketimiz’in ACM Agile E-Bülten üyelerine ilişkin olarak gerçekleştirdiği kişisel veri işleme faaliyetleri hakkında sizleri bilgilendirmek amaçlanmaktadır. 

 1. Şirketimiz Tarafından İşlenen Kişisel Verileriniz

  ACM Agile tarafından, adınız, soyadınız ve e-posta adresiniz KVKK’ya uygun olarak işlenmektedir.

 2. Kişisel Verilerinizi Elde Etme Yolları, İşleme Amaçları ve Yöntemleri

  Kişisel verileriniz, Şirketimiz internet sitesi üzerinden ACM Agile Bülten’e Kayıt Ol sayfası aracılığıyla doğrudan siz e-bülten üyelerimizden KVKK’ya uygun olarak elde edilmektedir. 

  Söz konusu kişisel verilerinize ilişkin olarak ACM Agile’ın veri işleme amaçları ve hukuki sebepleri aşağıda yer alan tabloda bilgilerinize sunulmuştur:

  Kişisel Veri İşleme Amacı Hukuki Sebebi
  Ad/Soyadı Siz E-Bülten üyelerimize hitap edilebilmesi, istek, talep ve şikâyet süreçlerinin yönetimi.   KVKK Md. 5/2 (f), veri sorumlusunun meşru menfaati.
  E-posta  E-Bülten gönderimini ve açık rızanız dahilinde ACM Agile adına diğer ticari elektronik iletilerin iletilmesi, Şirketimiz’in ticari faaliyetleri doğrultusunda mal ve hizmetlerini tanıtmak ve ACM Agile markası tanınırlığını artırmak, pazarlama ve reklam çalışmalarının yürütülmesi, kurumsal iletişim süreçlerinin yönetilmesi. KVKK Md. 5/2 (f), veri sorumlusunun meşru menfaati.

  ACM Agile yukarıda belirtilen kişisel verilerinizi, ilgili amaçlarla ve bağlantılı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde elektronik ortamlarda otomatik yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak işlemekteyiz.

 3. Kişisel Verilerinizin Üçüncü Kişilerle Paylaşılması

  Şirketimiz ile doğrudan ya da üçüncü kişiler aracılığı ile dolaylı olarak paylaştığınız kişisel verileriniz, Şirketimiz’in organizasyon ve yönetişim yapısı gereği ve ticari faaliyetlerinin ve operasyonlarının yürütülmesi, hizmet verebilmesi, hizmet alabilmesi, iş birliği kurabilmesi, resmi işlerini yürütebilmesi, akdettiği sözleşmeleri ifa edebilmesi, siz e-bülten üyelerimize bültenin gönderimini sağlamak ve ilgili yasal düzenlemelerden doğan sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirebilmesi amaçları ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 5. ve 6. maddelerinde belirtilen diğer hukuka uygunluk sebepleri ile bağlı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde dış hizmet sağlayıcılarımız ile elektronik veya fiziki ortamlarda yazılı olarak, otomatik ya da otomatik olmayan yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak paylaşılmaktadır.

  Kişisel verilerinizi paylaştığımız üçüncü kişiler KVKK’da aksi öngörülmedikçe paylaşım amacıyla bağlı ve sınırlı olarak kişisel verilerinizi işlemek ve korumakla sözleşme ilişkimiz kapsamında yükümlü olup ACM Agile’ın denetimindedir. Kişisel verilerinizi son olarak hukuki sorumluluk ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla resmi kurum ve kuruluşlar ve yargı makamları ile KVKK’ya uygun olarak paylaşmaktayız.

 4. Kişisel Verilerinizin Yurt Dışına Aktarımı

  Şirketimiz, siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel verilerinizi ACM Agile E-Bülten ve diğer ticari elektronik iletilerin gönderilmesi işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi ve iş faaliyetlerinin yürütülmesi amaçlarıyla açık rızanız dahilinde ACM Agile’ın dış hizmet sağlayıcılarına (Drive, Inbox, Next4biz) aktarmaktadır.

  Şirketimiz’e elektronik posta aracılığıyla ile ulaşmanız durumunda, Şirketimiz kişisel verilerinizi iş sürekliliğinin sağlanması ve sizinle iletişime geçebilmek amaçlarıyla açık rızanız dahilinde yurt dışında mukim üçüncü kişilere (Gmail) aktarmaktadır.

  Şirketimiz, toplamış olduğu kişisel verilerinizi yukarıda yer alan alıcı grupları haricinde yurt dışında mukim herhangi bir üçüncü kişiye aktarmamaktadır.

 5. Kişisel Verilerinizin Korunması, Muhafazası ve İmhası

  Şirketimiz, kişisel veri güvenliği ve mahremiyetinin korunması konusunda oldukça yüksek bir farkındalığa sahiptir. Şirketimiz bu doğrultuda sizlere ait kişisel verileri başta KVKK olmak üzere, Şirketimiz’in KVK Prosedürü ile Kişisel Veri Saklama ve İmha Politikası’na uygun şekilde güvenliğini sağlayarak korumakta, muhafaza etmekte ve sonrasında imha etmektedir.

  Kişisel verileriniz (i) Elektronik ortamda: ACM Agile’ın E-Bülten ve ticari elektronik iletiler ile ilgili süreçlerini yöneten yetkili kişiler tarafından erişim sağlanan veri tabanı ile yalnızca bu kişilerin ve ilgili departman yetkililerinin e-posta kutularında, (ii) Fiziki ortamda: Yalnızca ACM Agile’ın E-Bülten ve ticari elektronik iletiler ile ilgili süreçlerini yöneten yetkili kişiler tarafından erişim sağlanan kilitli dolaplarda muhafaza edilmektedir.

  ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel veriler Pazarlama departmanının dosyasında ve yetkili kişilerin e-posta kutularında, ACM Agile E-Bülten üyeliğinizi sona erdirene kadar ve her hâlükârda yasal düzenlemeler gereği E-Bülten üyeliğinizin sona erme tarihinden itibaren 10 yıl boyunca yukarıda anılan ortamlarda muhafaza edilir.

  ACM Agile’ın fiziki arşivine ve/veya sunucularına ve/veya diğer sistemlerine yapılan saldırılar sonucunda kişisel verilerinizin zarar görmesi ve/veya üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi/ifşası durumunda Şirketimiz sizleri ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nu derhal bilgilendirir.

 6. Bilgi Edinme Hakkınız

  KVKK’nın 11. maddesi kapsamında Şirketimiz’e başvurarak kişisel verilerinizin; (i) işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iii) yurt içinde/yurt dışında aktarıldığı 3. kişileri bilme, eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, (iv) KVKK’nın 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini/yok edilmesini isteme, (v) kişisel verilerinizin KVKK’nın 7. maddesi kapsamında silinmesi ve yok edilmesi ve eksik/yanlış işlenmiş kişisel verilerinin düzeltilmesi taleplerinin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, (vii) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu bildiririz. 

  Bilgi edinme formunu Şirketimiz’in KVK Yetkilisinden temin edebilirsiniz.

  Hande Santur Aslan 0212 268 78 40 hande.aslan@acmagile.com

  İşbu Aydınlatma Beyanı, değişen şartlara ve yasal düzenlemelere uyum sağlamak amacıyla güncellenebilecektir.

  Şirketimiz tarafından yapılacak güncellemeler siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize bildirilecektir.

  ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi