Bir Amsterdam Gezisi, İki Scrum Takımı ve Üç Gereksinim

Üç gereksinimi hızla söyleyeyim de detaylarına sonra girelim, Yetkinlik sahibi insanlar, Otonomi ve ilgi çeken bir Hedef. Evet Dan Pink’in Drive kitabını okuduysanız ya da “RSA Animate Drive” videosunu izlediyseniz şu anda Motivasyon 3.0'dan bahsettiğimin farkındasınız, değilseniz aşağıdaki resimin altındaki linkten de buyurabilirsiniz.

https://youtu.be/u6XAPnuFjJc

Geçmişte ne olmuştu diyerek başlayalım ve ben size “context’i” tarif etmeye çalışayım. An itibariyle Lely’nin Health and Reproduction alanında çalışan iki takım Hepro ve Hero Amsterdam semalarındalar. Yiyor, içiyor, geziyor ve tabiri caizse efsane bir haftasonuna hazırlanıyorlar. Takım olmak için ne de güzel bir fırsat…


Buyrun efendim Hepro ve Hero

İyi de bu insanlar ne yaptılar da buradalar?

Lely Genel Merkez ziyareti, ineklerin peşinde koşan robotlar 🤖, iş arkadaşların nerede çalışıyormuş e gel gör bir bak, empati yap, üstüne de daha çok tanış, işi daha iyi anla ve yerinde işin kalbinde detaylı bir eğitim al, ha bir de mega galoşları giymeyi unutma, zira işler her an pisleşebilir :D

Bu iki takım da Eylül’deki PI planlama sırasında, Self Selection etkinliğinde ortaya çıktı. Daha önceden beraber ve omuz omuza çalışma fırsatı yakalayamamış olsalar da, bugün 3. PI içerisindeki 3. Sprintlerini yeni kapatarak, hepi topu 7 ayın sonunda, artık “aralarından su sızmayan” bir takım olma yolunda ilerliyorlar.

Diğer yandan, Sprintler içerisinde Sprint Goal’e her zaman erişememek gibi bir dertleri var. Sprint Hedef(lerine :( ) baktığımızda, aslında bunun bir Çevik Koç için çok kolay çözülebilecek bir olgu olmasına rağmen, iş ne yazık ki şu anda anlattığım kadar kolay değil. İşe alımlar oldu, takımlar büyüdü, canlıda bir şeyler patladı ve aynı anda birden çok şey hem çok önemli ve hem de öncelikli hale geldi. Dolayısıyla, takım Sprint hedeflerini belirlerken, tek hedefe odaklanmak yerine; birden çok hedefi bir arada yakalamaya çalışır hale geldi. Şaşırmayacaksınız biliyorum, takımlar Hedef A ve B’ye ulaşabilirken, Hedef C bazen unutulabiliyor ya da unutulmasa bile işler karışabiliyor. -e normal :)

İşte burada Amsterdam gezisini anlatabiliriz artık,

Hedef: Amsterdam’da efsane bir hafta sonu geçirmek!

Hedefe ulaşmak için tahminlenen işler de alttaki gibi


Sprint Backlog

Doğruya doğru, Hepro ve Hero takımları normalde Sprint hedeflerine bu kadar ustaca, tereyağından kıl çeker gibi ulaşabiliyorlar mı? sanmam. Ama iş Amsterdam olunca işler fişek gibi ilerleyebiliyor :) -güzel hedef-

Hedefe ulaşmak adına tamamlanması gerektiğini düşündüğümüz 4 backlog maddesini yapmak için neye gerek var? Buyrun efendim size sub-tasklar, dikkatinizi çekmek isterim bu sefer Back-End geliştirme, Front-End geliştirme, Code Review ve Test değil :)3 ve 4 için de siz tahmin edersiniz artık, müze broşürü mü baksınlar kredi mi çeksinler artık kendi bilecekleri iş…

Şimdiye kadar nelerden bahsettik? İyi bir hedef ve Yetkin bir takım. Otonomiden bahsetmedik çünkü gerek yok, eğer takım üyelerinin yukarıda bahsettiğim işleri yapabileceğinden eminsen (Ingilizce biliyorlar evet ama internetleri var mı mesela?🧐), ve hedef de takım için güzel bir hedefse, artık senin bir lider olarak “Bu iş harmoni içinde mi? Senkronize oluyorlar mı?” vb diye endişelenip takımı darlamana gerçekten gerek var mı? Arkana yaslan ve şaşırarak izle, bak bakalım şirket içinde hedefine her zaman %100 ulaşamayan takım, isteyince neler yapabiliyor :)

Self organizasyon, ya da bir diğer adıyla otonomi, nadiren değilse de, sıklıkla da rastlanan bir şey değil, zira gereksinimleri var ve bunlar süper kolay şeyler değil :)


resimin orijinal halinde nadir olarak bulunur yazdığı için o kısmı özellikle çıkarttım

Self Organizasyon / Otonomi için sınır çizmek gerekiyor, “Ne yapabilirler?” sorusundan uzak durup “Ne yapamazlar?” sorusunu tarif etmek gerekiyor. Bunun üstüne ortada ulaşılmayı bekleyen el sıkışılmış bir hedef de olmalı, hatta bu hedefin takım tarafından ortaya atılmış, organizasyon ve takımın ilgisini çeken bir hedef olması daha da iyi. Bunların varlığından emin olabiliyorsanız, sonrasında odanın arkasına geçip bu hedefe nasıl ulaşılacak harala-gürelesini izlemeye başlayabilirsiniz. Gidip de tekere çomak sokmamak önemli, sonuçta sınırlar çizildi ve hedef konusunda el sıkışıldı, artık bundan sonrası takımın işi değil mi? Yeri geldiğinde de bir “Review” etkinliğinde takımla buluşunca, dönüp bir sormak lazım “Nasıl geçti acaba bizim Amsterdam gezisi?” :)

.......

Gökten üç elma düşmüş,  • Birincisi takımlara;

-Hedef sizin hedefiniz mi?

-Hedefe ulaşmak için gerekli yeteneğe sahip misiniz?

-Hedefe ulaşmak için çabalamanıza değer bir şey var mı?

-Takımdan ya da etraftan daha önce Amsterdam’a ya da Hollanda’ya gitmiş olan var mı, varsa Refinement’a çağırsak işimizi kolaylaştıracak bir tavsiyesi olur mu?

-Eğer organize olamaz da Amsterdam’da efsane bir haftasonunu geçiremezseniz üzülürsünüz ya, acaba kendi Sprint Hedefinize ulaşamadığınız zaman da bu kadar üzülür müsünüz?

  • İkincisi Agile liderlere;

-Takımlarınız yetkin mi?

-Takımlar hedeflerine ulaşmak için gerekli olan bütün bilgi ve yeteneğe sahip mi?

-Yardımcı olmanız, çözülmesi gereken bir engel var mı?

-Takımın hedefleri şirket hedefleri ile örtüşüyor mu ve bu konuda siz onları hiç Review etkinliklerinde “challenge” ettiniz mi?Bunlar dışında da takımınız sizin dürtüklemeniz olmadan da hayatta kalabiliyor ve kendi kendilerine harmonize olabiliyorlar mı?

  • Üçüncüsü de, bu yazıyı yazmama sebep olan 21 Nisan 2022 Perşembe akşamı Lely Coaching Chapter Katılımcıları ile harika tartışmayı yaptığımız, Jülide Iyigun, Sinem Küçüker, Mark Scheffers, Lars Hoogweg, Taylan Kut ve Can Bakır’a;

Takımlarımız bir çiftçiden fikiri dinleyip, yine çiftçiye çalışan bir ürün parçası olarak teslim edebilecek kadar yetkin mi, ya da bunu yapabilmeleri için neye ihtiyaçları var?

Domainler ve takımlarımızın Sprint / PI hedefleri “Amsterdam’da efsane bir hafta sonu” kadar heyecanlandırıcı ve aynı zamanda şirkete de uyumlu mu?

Ve son olarak, Amsterdam gezisinde gördüğümüz self-organizasyon örneğini Lely Turkey PD içerisinde daha da arttırabilmek için ne yapabiliriz acaba? :)

p.s. Sizin de daha iyi Sprint Hedefleriniz olmasın mı? Buyurun buradan yakın=>

Bonus; Hepro ve Hero Amsterdam’daUmut Arısoy

Agility Consultant

Agile ile ilgili soru sormak
ister misiniz?

Sorunu ilet, ACM Agile danışmanlarımız senin için yanıtlasın.

Evet, soru sormak istiyorum

Yorumlar

Yorum eklemek için lütfen giriş yapın. Henüz üye değilseniz kayıt olmak için tıklayın.

POPÜLER İÇERİKLER

Çevik dönüşümü merak ediyor musun?

Evet, seçtiğim sektörde tecrübeli danışmanla iletişime geçmek istiyorum.


Uzmanımıza Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanımız cevaplasın.

Kodu Yenile

Bize Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanlarımız cevaplasın.

Kodu Yenile

ARAMA

K.V.K.K. Metni

Ticari Elektronik İleti Metni