Agile Turkey Summit 2019 İstanbul Ardından

Agile Turkey Topluluğu, Türkiye ve bölge ülkelerin ilk ve en büyük Agile konferansı olan Agile Turkey Summit’in bu yıl 7’ncisini düzenledi.

2019 Yılının Mottosu: Influence Your Team, Organization, Culture

Etkinlik bu yıl “Influence your team, organization, culture” sloganı ile 3 paralel oturumda düzenlendi. Paralel seanslara ek olarak deneyim paylaşımları, ücretsiz workshoplar ve fuaye alanında ki daha bir çok yenilik yer aldı.

24 Ekim tarihinde Wyndham Grand Levent Oteli’nde gerçekleştirilen etkinlikte birbirinden değerli yerli ve yabancı konuşmacılar yer aldı.


Açılış Konuşması

Yoğun katılımın olduğu Agile Turkey Summit 2019, kendisini; agile koç, fasilitatör, öğretmen ve ilham verici olarak tanımlayan, “Coaching Agile Teams” kitabının yazarı Lyssa Adkins tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başladı. Motivasyonel bir konuşma sunan Lysaa Adkins, konferansın teması olan “commitment” kavramı üzerinde dururken salondaki kişilerin birer süper güçleri olduğunu düşünmesini istedi ve bu güç ile çevrelerine nasıl bir etki (influence) ve değişim getirebilecekleri ile ilgili etkileşimli bir egsersiz yaptırdı. Bunun yanında organizasyonlardaki kadın çalışanları daha vokal olmaları ve bunu sosyal medyaya da yansıtmaları konusunda öğütler verdi.

Bazı Konuşmacılar ve Konuları

Yabancı ve Türk konuşmacılar gün boyunca 3 ayrı salonda eşzamanlı olarak konuşmalarına devam etti ve bazılarını dinleme fırsatımız oldu. Şimdi sırasıyla bu konuşmacıların nelere değindiğini özetle anlatalım…

Dave West - The Future of Work: The impact of Agile & Scrum on how the world works


Scrum.org’un CEO’su ve Product Owner’ı olan Dave West için salondaki ilgi büyüktü ve tüm oturma yerleri dolduğundan dinleyicilerin bir kısmı konuşmayı ayakta da kalsalar dinlediler.

Dave West, dünyanın artık eskisi gibi olmadığına ve hızlı radikal değişimler geçirdiğine çok kez vurgu yaptığı konuşmasında organizasyonların ve iş yapış şekillerinin de bu değişimlere uyum sağlamasının gerekliliğine değindi. Dünyadaki hızlı değişimlere örnek olarak; ilklim değişikliği, dijital globalleşme, üstel bilgisayar gücü, 4. endüstriyel devrimi verdi. Çözüm olarak Agile olmanın gerektiğini, Agile kültürünün getirdiği deneycilik, öğrenme, adaptasyon davranışlarının organizasyonların hayatta kalmalarını sağlayacak en önemli özellikler olduğunu söyledi.

Günümüzde uzun vadeli planların pek işe yaramadığını, sürekli değişen koşullara ayak uydurmanın ne kadar önemli olduğunu anlatırken Tesla’nın CEO’su Elon Musk’un kendisine 5 yıl içinde nerede olacağı sorulduğunda “bilmiyorum” diyerek cevap vermesini örnek gösterdi.

McKinsey ve Scrum.org’un ortaklaşa yaptığı bir araştırmanın bulgularından bahseden Dave West, takımlar ve product owner’lar için en değerli kişisel özelliğin “agreeableness” (uyumluluk) olduğunu söyleyerek yeni dünyada başarılı olmak isteyenlere de ışık tuttu.

Barry Overeem - Liberating Structures: An antidote to zombie Scrum

The Liberators şirketinin kurucularından Barry Overeem konuşmasına Scrum’ın öneminden ve ne kadar popüler olduğundan bahsederek başladı. Daha sonra scrum masterların bazen sorunların kaynağı olabildikleri durumların da varlığını salona hatırlattı. Bunun salondaki scrum masterların keyfini kaçırdığını homurdanmalarından anladık. Konuşmasının devamında “Zombie Scrum” kavramından bahsederek neden böyle olduğunu açıkladığında sanırım scrum masterların huzursuzluğunun yerini anlayış aldı. Barry Overeem, son derece faydalı olan Scrum’ın hangi durumlarda bir zombiye dönüştüğünü herkese tanıdık gelen ve onayladığı örneklerle açıkladı.

Konuşmasına “Liberating Structures” kavramını anlatarak devam eden Barry Overeem, organizasyonlarda çalışanların süreçlere sürekli ve daha fazla dahil edilmelerinin içlerindeki süper güçleri ortaya çıkaracaklarına inandıklarını ve değişimin yönetimden gelmesini beklemekten çok daha yararlı olacağını savundu.

Simon Reind - The power of many


Simon Reindl diğer konuşmacılardan farklı olarak salondakileri menti.com sitesine davet ederek konuşması boyunca sorduğu sorulara bu site üstünden cevaplar alıp sonuçları bir tag bulutu olarak dev sunum ekranına yansıttı ve salondan anlık ve yüksek katılım sağladı. Daha sonra toplanan cevaplar doğrultsunda yorumlarda bulundu.

Sorduğu sorulardan birisi kişilerin hayatlarında hiç “pair programming”, “mob programming” yapıp yapmadıklarıydı. Salonun büyük bir bölümü “pair programming” ve “mob programming” yaptığını belirtti. Bu terimleri ilk defa duyanlar için söyleyelim: “Pair programming” iki kişinin aynı anda bir bilgisayar başında çalışması, “mob programming” de tüm takımın aynı bilgisayar başında çalışması anlamına geliyor.

Simon Reindl’in konuşmasının temasının “The power of many” (“grubun gücü” veya “kalabalığın gücü” olarak çevirebiliriz) olmasından dolayı genel olarak savunduğu kavramlar da organizasyonlarda bir problemi çözerken birden fazla kişinin katılımının önemi üzerineydi.

Simon Reindl, grup olarak çalışanların bir tür fikir kontrol mekanizması kurduğunu, çevredeki dikkat dağıtıcıları engellediğini, kişiler arası konuşmanın güveni arttırdığını ve genel verimlilik sağlandığını öne sürdü.

Emrah Yayıcı - Design thinking and Agile business analysis inspired by art and philosophy


Emrah Yayıcı oldukça kalabalık bir salona konuşmasının başlangıcında herkesi kışkırtabilecek bir soruyla başladı. “Aramızda kimler sabahları işine koşarak gidiyor, kimler ayak sürüyerek?”. Bu soru salondaki birçok insanın birbirleri arasında konuşmasını sağladı ve konu akışa (flow) geldi. Emrah Yayıcı, insanların yaptıkları işi severek sürdürmeleri için ona dahil olmalarının ve sürekli yeni bir şeyler üretmenin bir akış, yani kişileri işlerini severek yapmalarını, sağladığını hatırlattı.

Design thinking ile çözülecek bir problemle başlamanın ve bu problemi çözerken de Agile kalarak işe dahil olan herkesi işe katmanın ve kavramları basitleştirip daha anlaşılır kılarak ilerlemenin önemini belirtti.

Emrah Yayıcı daha sonra design thinking ile sanat ve felsefeden yararlanıp ortaklaşa çalışarak hedef kitlenin ihtiyaçlarını belirleme, hayata geçirebilir içgörüler elde etme, yenilikçi fikirleri çözümlere dönüştürme üstüne gerçek hayattan örnekler verdi.

Agile HR (Çevik İnsan Kaynakları) Paneli


Agile Turkey Summit 2019’un bu seneki panel konusu Agile HR’dı (Çevik İnsan Kaynakları). Panele katılımcıları şöyleydi: Ahmet Aksoy (Tüpraş), Aslı Barış Seyis (Doğuş Teknoloji) Sevil Kayaş Yılmaz (Vodafone), Sevla Serbest (Modanisa), Öznür Metiner (Garanti BBVA). Panel boyunca moderatörlüğü de Ahmet Aksoy üstlendi.

Sevil Kayaş Yılmaz - Head of Talent Strategy and Development @ Vodafone

Sevil Kayaş Yılmaz Vodafone‘daki Agile dönüşümden bahsettiği konuşmasında değişimin teknoloji birimlerinde başladığını ve daha sonra diğer birimlere de yayıldığını söyledi. Agile dönüşümdeki en büyük zorluğun yıllardır yer etmiş kurumsal kültürün getirdiği alışkanlıkların bırakılması olduğunu ifade eden Yılmaz, şirketteki yapılan değişikliklerden örnekler verdi. Bu örneklerden bazıları şunlar:

 • Bağımsız farklı takımların aynı amaca doğru hareket etmesi.
 • İki haftalık kısa dönemli planlar ve değerlendirmeler.
 • Müşterinin ihtiyacına hızlı cevap verme.
 • Veriye dayalı karar mekanizmaları oluşturma.
 • Değişen çalışma kültürüne uyum gösteren çalışma ortamı yaratma.
 • Çalışma ortamının dijitalleşmesi.
 • Esnek çalışma saatleri.
 • Kimsenin özel masasının olmadığı flat ofis yapısı.
 • Azalan toplantı sayıları.
 • Slide içeren toplantılara son.
 • Tekrar eden işlerin otomasyonu.

Öznur Metiner - Çalışan Deneyimi Direktörü @ Garanti BBVA

Öznur Metiner Garanti BBVA‘daki insan kaynakların bölümünde Agile dönüşümle ilgili yaptığı konuşmasında değindiği bazı kavramlar şöyleydi:

 • Otomasyona önem verme ve sürekli iyileşme odaklı olmak.
 • Görünür (şeffaf) olmak.
 • Deneysel olmaya teşvik etmek ve hatalara toleranslı olmak.
 • Çalışanların denetlenmesinden çok hedeflerine inançla odaklanılması ve bunun sağladığı motivasyon.
 • İşbirliği (collaboration) yapmak ve gri alanları yönetirken zor zamanlarda uzlaşmak.

Sevla Serbest - Director of People @ Modanisa

Sevla Serbest Modanisa‘da yaşanan değişimi anlatırken şunlardan bahsetti:

 • Dünya Agile olma yolunda ilerlerken Modanisa da bu işe IK’dan başlamaya karar vermiş.
 • Eski öğrendiklerini unutmak zorunda oldukları için ilk başlarda zorlanmışlar.
 • Kendi kendini organize eden takımlar kurmuşlar.
 • Güven duyulan çalışanlar aldıkları sorumlulukları artırmış ve şeffaflık sağlanmış.
 • Veri odaklı olmaya başlamışlar.
 • Agile pratikleri insan kaynakları bölümü uygularken diğer bölümler de duvarlardaki post-it’leri görüp bu dönüşüme ilgi göstermişler.

Aslı Barış - HR Director @ Doğuş Teknoloji

Aslı Barış da diğer konuşmacılarınkine benzer tecrübelerinden Doğuş Teknoloji‘de yaşadıklarından ve nasıl dönüşüm geçirdiklerinden bahsetti. Takımların hayatını kolaylaştırmak için liderler takımı oluşturmak ve Agile pratikleri yerine getirmenin öneminden bahsetti. Bunlara ek olarak sürekli değerlendirmeler yapıp performans ölçmeyi de ihmal etmediklerini anlattı.

Agile Summit Turkey 2019 ve Workshoplar


Summit boyunca birçok seminere ek olarak eşzamanlı olarak yürüyen workshoplar da vardı.

Aile Turkey Summit Turkey 2019 Workshop Listesi:

 • How Engineering Drives Agility: Based on a True Story (Lemi Orhan Ergin, Hakan Erdoğan, Sabri Onur Tüzün)
 • Building a Kubernetes-based Cloud Native Platform on Bare-metal Servers (Şeref Acet)
 • User Story Mapping Experience (Bervan Tekin, Rıdvan Akçiçek)
 • Visual Thinking & Building Your Visual Vocabulary (Doğa Eriş, Merve Kaya Mut)
 • Design Thinking and Agile Business Analysis Workshop (Merve Alev, Emrah Yazıcı)

Agile Summit Turkey 2019 ve Yemekler


Wyndham Grand Levent’de düzenlenen Agile Summit Turkey 2019’da ikram edilen atıştırmalıklar ve yemekler de oldukça güzeldi ve konuklar tarafından beğenildi.

Gold Sponsor ACM

Agile Turkey Summit 2019 için Gold Sponsor olan şirketimiz ACM’in standına her yıl olduğu gibi yine büyük bir ilgi vardı. Bu sene misafirlere küçük hediyelerin yanında Mehmet Yitmen’in “Scrum Bir Dönüşüm Hikayesi“, Mehmet Yitmen Emin Gürbüz‘ün “Usta Sorulara Uzman Cevaplar” ve Ahmet Akdağ‘ın “Nasıl Agile Olunur” kitapları ücretsiz olarak dağıtıldı.


ACMAgile

Tüm Yazıları
Agile ile ilgili soru sormak
ister misiniz?

Sorunu ilet, ACM Agile danışmanlarımız senin için yanıtlasın.

Evet, soru sormak istiyorum

Yorumlar

Çevik dönüşümü merak ediyor musun?

Evet, seçtiğim sektörde tecrübeli danışmanla iletişime geçmek istiyorum.


Uzmanımıza Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanımız cevaplasın.

Kodu Yenile

Bize Sorun

Merak ettiklerinizi sorun, uzmanlarımız cevaplasın.

Kodu Yenile

Bültene Üye Ol


ARAMA

K.V.K.K. Metni

ACM AGİLE İNTERNET SİTESİ
KVK BİLGİLENDİRME METNİ

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi (“ACM Agile” veya “Şirketimiz”) olarak, “https://www.acmagile.com” (“Sitemiz”) adresini ziyaret ettiğiniz takdirde siz internet sitesi ziyaretçilerimize ait kişisel verilerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) ve ikincil düzenlemelerine uygun olarak işlenmesi ve korunması için azami hassasiyeti göstermekteyiz.

Şirketimiz’in KVKK’dan doğan aydınlatma yükümlülüğü kapsamında siz ziyaretçilerimizi işbu ACM Agile İnternet Sitesi KVK Bilgilendirme Metni (“Bilgilendirme Metni”) aracılığıyla bilgilendirmek isteriz.

Kişisel verilerinizi hangi amaçlarla ve hangi yollarla elde ediyor ve işliyoruz?

Şirketimiz, “https://www.acmagile.com” adresini ziyaret etmenizle birlikte kişisel veri niteliğindeki trafik verilerinizi işlemeye başlamaktadır. Aşağıda belirttiğimiz diğer kişisel verileriniz yine aşağıda açıklanan amaçlarla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde elektronik ve fiziki ortamlarda yazılı olarak, otomatik ve otomatik olmayan yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak ACM Agile tarafından işlenmektedir.


Kişisel Veriniz Şirketimize Ulaştığı Ortam İşleme Amacımız/Amaçlarımız
Trafik verisi https://www.acmagile.com 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve ikincil düzenlemelerinden doğan yükümlülüklerimizi yerine getirmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız ve mesajınız içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz https://www.acmagile.com/iletisim Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz, telefon numaranız, şirket adınız, şirketteki pozisyonunuz, ACM Agile internet sitesi üyelik şifreniz https://www.acmagile.com/kayit Agile danışmanlarımız tarafından yazılan blog yazılarına erişim sağlamak, yorum yapmak, yazarlarımız ile iletişime geçmek ve kendi içeriklerinizi oluşturabilmek için ACM Agile internet sitesi üyeliğinizi oluşturmak.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve e-posta içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz, telefon numaranız, şirket adınız, şirketteki pozisyonunuz, ACM Agile’ı nereden duydunuz? https://www.acmagile.com/egitimler Eğitim kaydınızı oluşturmak, ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Adınız, soyadınız, e-posta adresiniz ve mesajınız içeriğinde paylaşılan kişisel bilgileriniz https://www.acmagile.com/uzmanlarimiz Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak ve ürün ve hizmetlerimize ilişkin olarak entegrasyon süreçlerini yürütmek.
Sektörünüz, e-posta adresiniz https://www.acmagile.com(Çevik dönüşümü merak ediyor musun?) Ürün ve hizmetlerimize ilişkin talep, şikâyet, soru ve önerilerinize cevap verebilmek, ACM Agile ürün ve hizmetlerini tanıtmak, ACM Agile markası tanınırlığını artırmak.
Ad, soyadı, e-posta adresi, şirket bilgisi ve unvan https://www.acmagile.com ACM Agile E-Bülten üyeliğinizi gerçekleştirmek.
Ad, soyadı, e-posta adresi Bize görüşlerinizi bildirin


Kişisel verileriniz hangi hukuki sebebe dayanarak işlenmektedir?

Kişisel verileriniz, başta 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve diğer mevzuatın gereklilikleri olmak üzere ilgili diğer kanun maddeleri doğrultusunda ve KVKK’nın 5. Maddesi 2. Fıkrasında yer alan aşağıdaki hukuki sebepler çerçevesinde işlenmektedir:

 • kanunlarda açıkça öngörülmesi,
 • sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması,
 • hukuki yükümlülüklerimizin yerine getirilebilmesi için zorunlu olması,
 • ilgili kişi tarafından alenileştirilmesi,
 • bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin zorunlu olması,
 • ilgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla,veri sorumlusu olan Şirketimiz’in meşru menfaatleri için veri işlemenin zorunlu olması

Kişisel verileriniz kimlerle, hangi amaçlarla paylaşılmaktadır?

İşbu Bilgilendirme Metni’nde sayılan kişisel verileriniz, yine bu metinde belirtilen amaçların yanı sıra Şirketimiz’in ticari ve iş faaliyetlerinin yürütülebilmesi amacıyla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olarak dış hizmet sağlayıcıları (IT uzmanları, veri tabanı sağlayıcıları, internet sitesi ve reklam ajansları, yedekleme ve kurtarma uzmanları vb.) ile KVKK’ya uygun olarak paylaşılmaktadır.

Kişisel verilerinizi paylaştığımız üçüncü kişiler KVKK’da aksi öngörülmedikçe paylaşım amacıyla bağlı ve sınırlı olarak kişisel verilerinizi işlemek ve korumakla sözleşme ilişkimiz kapsamında yükümlü olup bu husus ACM Agile’ın denetimindedir.

Kişisel verilerinizi son olarak hukuki sorumluluk ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla resmi kurum ve kuruluşlar ve yargı makamları ile KVKK’ya uygun olarak paylaşmaktayız.

Kişisel verileriniz yurtdışına aktarılıyor mu?

Şirketimiz’e elektronik posta aracılığıyla ile ulaşmanız durumunda, Şirketimiz kişisel verilerinizi iş sürekliliğinin sağlanması ve sizinle iletişime geçebilmek amaçlarıyla açık rızanız dahilinde yurtdışında mukim hizmet sağlayıcısına (Gmail) aktarmaktadır.

Şirketimiz, kurumsal müşteri olma başvurunuz esnasında veya eğitim katılımcısı olma başvurunuz esanasında toplamış olduğu kişisel verilerinizi, müşteri/eğitim katılımcısı olma başvuru sürecinizin yürütülebilmesi, denetim ve etik faaliyetlerinin yürütülmesi, finans ve muhasebe işlerinin yürütülmesi, iş faaliyetlerinin yürütülmesi ve raporlama işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi ile sözleşmesel ilişki kapsamında siz müşterilerimize/eğitim katılımcılarımıza hizmet teminini sağlamak amacıyla açık rızanız dahilinde ACM Agile’ın yurt dışında mukim dış hizmet sağlayıcılarına aktarmaktadır.

Kişisel verilerinizin güvenliği, muhafazası ve imhası

ACM Agile, kişisel verilerinize yetkisiz kişiler tarafından erişilmesini, kişisel verilerinizin hatalı işlenmesini, ifşa edilmesini, hukuka uygun olmayan sebeplerle değiştirilmesini/silinmesini önlemek, verilerinizin korunmasını ve güvenliğini sağlamak amacıyla KVKK uyarınca gerekli tüm teknik ve idari tedbirleri alır.

Kişisel verileriniz, yukarıda belirtilen işleme amaçları için gerekli olan süre ve her halükarda yasal düzenlemelerde belirtilen kanuni zaman aşımı süreleri (azami 10 yıl) boyunca muhafaza edilmektedir. Anılan sürelerin sona ermesi halinde ACM Agile, Kişisel Veri Saklama ve İmha Politikası doğrultusunda kişisel verilerinizi siler, yok eder veya anonim hale getirir.

ACM Agile’ın sistemlerine yapılan saldırılar sonucunda kişisel verilerinizin zarar görmesi ve/veya üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi/ifşası durumunda, ACM Agile sizleri ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nu derhal bilgilendirir.

Bilgi Edinme Hakkınız

KVKK’nın 11. maddesi kapsamında, Şirketimiz’e başvurarak kişisel verilerinizin; (i) işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iii) yurt içinde/yurt dışında aktarıldığı 3. kişileri bilme, eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, (iv) KVKK’nın 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini/yok edilmesini isteme, (v) kişisel verilerinizin KVKK’nın 7. maddesi kapsamında silinmesi ve yok edilmesi ve eksik/yanlış işlenmiş kişisel verilerinin düzeltilmesi taleplerinin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, (vii) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu bildiririz.

Bilgi Edinme Formunu Şirketimiz KVK Yetkilisinden temin edebilirsiniz. İşbu Bilgilendirme Metni kapsamında, kişisel verilerinizin işlenmesine ilişkin herhangi bir sorunuz ya da talebiniz olması halinde lütfen KVK Yetkilisi ile irtibata geçiniz.

KVK Yetkilisi: Hande Santur Aslan, 0212 268 78 40, hande.aslan@acmagile.com

İşbu Bilgilendirme Metni, değişen süreçlerimiz dolayısıyla KVKK’ya uyum sağlamak amacıyla güncellenebilecektir. Gerçekleşebilecek güncellemeler için internet sitemizi ziyaret etmenizi rica ederiz.

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi

Ticari Elektronik İleti Metni

PRIVACY NOTICE FOR MEMBERSHIP

Pursuant to this Privacy Notice, we aim to inform the website members about the personal data processing activities conducted by our company; ACM Agile.

 1. Who We Are

  As ACM Agile (“Company” or “Our Company” or “ACM Agile” or “We”) the utmost diligence is shown in accordance with the principles defined in the European Union’s General Data Protection Regulation (“GDPR”) and its secondary legislation (“GDPR Legislation”) when processing and protecting the personal data of our website members.

 2. What Data Do We Collect

  Your name/surname, e-mail address, job title, company name and country name are processed in accordance with the GDPR Legislation.

 3. Methods of Obtaining Personal Data, Processing Purpose and Methods

  Your personal data is procured electronically, in compliance with the GDPR Legislation, through the Membership Form, at the moment of website registration process directly by you. The processing of data relies on the legal ground listed within the GDPR Legislation.

  The abovementioned personal data is processed by Our Company in connection with contractual obligation and legitimate interest, in a limited and measured manner, in virtual platforms, automatically or manually to, create your membership, communicate with you, getting your opinions and thoughts, carrying out our corporate communication processes, managing the complaints and requests filed with the Company, in accordance with the GDPR Legislation.

  Our company will not process your personal data without your explicit consent, except for the reasons stated above.

 4. Sharing of Personal Data

  Your personal data listed in this Privacy Notice is shared with in a written electronic format, automatically, the following parties/entities to perform the functions listed under to get your feedbacks through this Form, to communicate with you, conduct commercial activities and operations, to perform legal obligations and duties while being strictly bound by the 5th and 9th Articles of the GDPR, only with our service providers.

  The persons listed are obligated to process, store, and protect your personal data, which forms the foundational relationship between them and Our Company, in a limited and measured manner and in compliance with the relevant GDPR provisions, and the processing done towards your personal data is under the supervision of ACM Agile.

 5. Protection of Personal Data

  Our Company takes the necessary technical and administrative precautions in accordance with the GDPR to ensure the prevention, protection, and security of the access to your personal data by unauthorized persons, erroneous processing of your personal data, disclosure of your personal data, and prevention of the erasure/editing of this data in an unlawful manner.

  Your personal data is housed in electronic medium in accordance with the purpose listed above, authorized persons will have access to the company database and the relevant person’s email accounts.

  In line with data protection principles, we only keep your data for as long as we need it for, which will be at least for the duration of your membership.

  Your personal data is erased, destructed, or anonymized in compliance with the provisions of the GDPR and in accordance with the details described in Our Company’s Procedure for the Protection and Privacy of Personal Data and the Retention and Destruction of Personal Data.

  In cases where your personal data is damaged due to a hostile attack against the physical archives and/or the servers and/or other systems of ACM Agile, or access/disclosure is gained by third parties, Our Company shall notify the relevant authorities in accordance with Article 55 of the GDPR, including the competent and authorized personal data protection authority, in accordance with Article 33 of the GDPR detailing breach notification rules.

 6. Right to be Informed

  In accordance with the relevant provisions detailed in Article 13 and 14 of the GDPR, the right to be informed can be initiated by the data subject and/or user by contacting Our Company of purposes of:

  Your right of access - You have the right to ask us for copies of your personal information.

  Your right to rectification - You have the right to ask us to rectify personal information you think is inaccurate. You also have the right to ask us to complete information you think is incomplete.

  Your right to erasure - You have the right to ask us to erase your personal information in certain circumstances.

  Your right to restriction of processing - You have the right to ask us to restrict the processing of your personal information in certain circumstances.

  Your right to object to processing - You have the the right to object to the processing of your personal information in certain circumstances.

  Your right to data portability - You have the right to ask that we transfer the personal information you gave us to another organisation, or to you, in certain circumstances.

  You are not required to pay any charge for exercising your rights. If you make a request, we have one month to respond to you.

  If you have any concerns about our use of your personal information, you can make a complaint to us at hande.aslan@acmagile.com.

  We may update this Privacy Notice from time to time to reflect changes in our practices or for legal reasons. Any updates will be posted on our website, and we recommend checking it periodically.

  ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi

ACM AGİLE E-BÜLTEN ÜYELERİNE YÖNELİK AYDINLATMA BEYANI

ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi (“Şirketimiz” veya “ACM Agile”) olarak siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel verilerin 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) ve ikincil düzenlemelerine uygun olarak işlenmesi ve korunması için azami hassasiyeti göstermekteyiz.

İşbu ACM Agile E-Bülten Üyelerine İlişkin Aydınlatma Beyanı (“Aydınlatma Beyanı”) ile birlikte Şirketimiz’in ACM Agile E-Bülten üyelerine ilişkin olarak gerçekleştirdiği kişisel veri işleme faaliyetleri hakkında sizleri bilgilendirmek amaçlanmaktadır. 

 1. Şirketimiz Tarafından İşlenen Kişisel Verileriniz

  ACM Agile tarafından, adınız, soyadınız ve e-posta adresiniz KVKK’ya uygun olarak işlenmektedir.

 2. Kişisel Verilerinizi Elde Etme Yolları, İşleme Amaçları ve Yöntemleri

  Kişisel verileriniz, Şirketimiz internet sitesi üzerinden ACM Agile Bülten’e Kayıt Ol sayfası aracılığıyla doğrudan siz e-bülten üyelerimizden KVKK’ya uygun olarak elde edilmektedir. 

  Söz konusu kişisel verilerinize ilişkin olarak ACM Agile’ın veri işleme amaçları ve hukuki sebepleri aşağıda yer alan tabloda bilgilerinize sunulmuştur:

  Kişisel Veri İşleme Amacı Hukuki Sebebi
  Ad/Soyadı Siz E-Bülten üyelerimize hitap edilebilmesi, istek, talep ve şikâyet süreçlerinin yönetimi.   KVKK Md. 5/2 (f), veri sorumlusunun meşru menfaati.
  E-posta  E-Bülten gönderimini ve açık rızanız dahilinde ACM Agile adına diğer ticari elektronik iletilerin iletilmesi, Şirketimiz’in ticari faaliyetleri doğrultusunda mal ve hizmetlerini tanıtmak ve ACM Agile markası tanınırlığını artırmak, pazarlama ve reklam çalışmalarının yürütülmesi, kurumsal iletişim süreçlerinin yönetilmesi. KVKK Md. 5/2 (f), veri sorumlusunun meşru menfaati.

  ACM Agile yukarıda belirtilen kişisel verilerinizi, ilgili amaçlarla ve bağlantılı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde elektronik ortamlarda otomatik yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak işlemekteyiz.

 3. Kişisel Verilerinizin Üçüncü Kişilerle Paylaşılması

  Şirketimiz ile doğrudan ya da üçüncü kişiler aracılığı ile dolaylı olarak paylaştığınız kişisel verileriniz, Şirketimiz’in organizasyon ve yönetişim yapısı gereği ve ticari faaliyetlerinin ve operasyonlarının yürütülmesi, hizmet verebilmesi, hizmet alabilmesi, iş birliği kurabilmesi, resmi işlerini yürütebilmesi, akdettiği sözleşmeleri ifa edebilmesi, siz e-bülten üyelerimize bültenin gönderimini sağlamak ve ilgili yasal düzenlemelerden doğan sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirebilmesi amaçları ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 5. ve 6. maddelerinde belirtilen diğer hukuka uygunluk sebepleri ile bağlı, sınırlı ve ölçülü bir şekilde dış hizmet sağlayıcılarımız ile elektronik veya fiziki ortamlarda yazılı olarak, otomatik ya da otomatik olmayan yöntemlerle KVKK’ya uygun olarak paylaşılmaktadır.

  Kişisel verilerinizi paylaştığımız üçüncü kişiler KVKK’da aksi öngörülmedikçe paylaşım amacıyla bağlı ve sınırlı olarak kişisel verilerinizi işlemek ve korumakla sözleşme ilişkimiz kapsamında yükümlü olup ACM Agile’ın denetimindedir. Kişisel verilerinizi son olarak hukuki sorumluluk ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla resmi kurum ve kuruluşlar ve yargı makamları ile KVKK’ya uygun olarak paylaşmaktayız.

 4. Kişisel Verilerinizin Yurt Dışına Aktarımı

  Şirketimiz, siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel verilerinizi ACM Agile E-Bülten ve diğer ticari elektronik iletilerin gönderilmesi işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi ve iş faaliyetlerinin yürütülmesi amaçlarıyla açık rızanız dahilinde ACM Agile’ın dış hizmet sağlayıcılarına (Drive, Inbox, Next4biz) aktarmaktadır.

  Şirketimiz’e elektronik posta aracılığıyla ile ulaşmanız durumunda, Şirketimiz kişisel verilerinizi iş sürekliliğinin sağlanması ve sizinle iletişime geçebilmek amaçlarıyla açık rızanız dahilinde yurt dışında mukim üçüncü kişilere (Gmail) aktarmaktadır.

  Şirketimiz, toplamış olduğu kişisel verilerinizi yukarıda yer alan alıcı grupları haricinde yurt dışında mukim herhangi bir üçüncü kişiye aktarmamaktadır.

 5. Kişisel Verilerinizin Korunması, Muhafazası ve İmhası

  Şirketimiz, kişisel veri güvenliği ve mahremiyetinin korunması konusunda oldukça yüksek bir farkındalığa sahiptir. Şirketimiz bu doğrultuda sizlere ait kişisel verileri başta KVKK olmak üzere, Şirketimiz’in KVK Prosedürü ile Kişisel Veri Saklama ve İmha Politikası’na uygun şekilde güvenliğini sağlayarak korumakta, muhafaza etmekte ve sonrasında imha etmektedir.

  Kişisel verileriniz (i) Elektronik ortamda: ACM Agile’ın E-Bülten ve ticari elektronik iletiler ile ilgili süreçlerini yöneten yetkili kişiler tarafından erişim sağlanan veri tabanı ile yalnızca bu kişilerin ve ilgili departman yetkililerinin e-posta kutularında, (ii) Fiziki ortamda: Yalnızca ACM Agile’ın E-Bülten ve ticari elektronik iletiler ile ilgili süreçlerini yöneten yetkili kişiler tarafından erişim sağlanan kilitli dolaplarda muhafaza edilmektedir.

  ACM Agile E-Bülten üyelerimize ait kişisel veriler Pazarlama departmanının dosyasında ve yetkili kişilerin e-posta kutularında, ACM Agile E-Bülten üyeliğinizi sona erdirene kadar ve her hâlükârda yasal düzenlemeler gereği E-Bülten üyeliğinizin sona erme tarihinden itibaren 10 yıl boyunca yukarıda anılan ortamlarda muhafaza edilir.

  ACM Agile’ın fiziki arşivine ve/veya sunucularına ve/veya diğer sistemlerine yapılan saldırılar sonucunda kişisel verilerinizin zarar görmesi ve/veya üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesi/ifşası durumunda Şirketimiz sizleri ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nu derhal bilgilendirir.

 6. Bilgi Edinme Hakkınız

  KVKK’nın 11. maddesi kapsamında Şirketimiz’e başvurarak kişisel verilerinizin; (i) işlenip işlenmediğini öğrenme, (ii) işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme, işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, (iii) yurt içinde/yurt dışında aktarıldığı 3. kişileri bilme, eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, (iv) KVKK’nın 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini/yok edilmesini isteme, (v) kişisel verilerinizin KVKK’nın 7. maddesi kapsamında silinmesi ve yok edilmesi ve eksik/yanlış işlenmiş kişisel verilerinin düzeltilmesi taleplerinin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme, (vi) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, (vii) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahip olduğunuzu bildiririz. 

  Bilgi edinme formunu Şirketimiz’in KVK Yetkilisinden temin edebilirsiniz.

  Hande Santur Aslan 0212 268 78 40 hande.aslan@acmagile.com

  İşbu Aydınlatma Beyanı, değişen şartlara ve yasal düzenlemelere uyum sağlamak amacıyla güncellenebilecektir.

  Şirketimiz tarafından yapılacak güncellemeler siz ACM Agile E-Bülten üyelerimize bildirilecektir.

  ACM Agile Danışmanlık Anonim Şirketi