Alper Tonga

ALPER TONGA

Lean/Agile Coach

Accredited Kanban Trainer (AKT), Kanban Management Professional (KMP) Lean/Agile Coach

Alper Tonga; Yalın/Çevik deneyimci, Lean Kanban Üniversitesi tarafından onaylanmış Sertifikalı Kanban Eğitmeni, Kanban Management Professional ve konuşmacı.

Görsel dokümantasyon ve matematiksel tahminlemeye dayalı proje planlama (mind mapping, user story mapping, Monte-Carlo simülasyonları, gibi) metotlarının güçlü bir takipçisidir. Bu metotların yardımı ile takımların ve paydaşların projeler konusundaki bilgi ve bilincini arttırmanın, matematiksel bir zemine oturtulmuş argümanlar üzerinden tartışmaya açmanın içgüdüsel yaklaşımlara göre daha verimli ve doğru olduğunu savunur.

Missouri University of Science & Technology Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 15+ yıldır profesyonel olarak yurtiçi/yurtdışı savunma sanayi ve IT projelerinde, sırasıyla, yazılım uzmanı, sistem mühendisi (INCOSE), ve program yöneticisi pozisyonlarında çalışmıştır. Yalın ve Çevik yaklaşımları hem kişisel hem de iş alanında uygulasa da profesyonel koçluk ve organizasyonel dönüşüm kariyeri 2012 yılında başlamıştır. 2016 yılından bu yana ACM bünyesinde Yalın/Çevik koçu ve danışmanı görevlerini yürütmektedir.

2016 yılında, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından her sene düzenlenen, Verimlilik Proje Ödülleri’nde “Bilgi Teknolojileri Projelerinde Kanban (Yalın) Süreçlerinin Uyarlanması ile Verimlilik Sağlanması” adlı çalışması ile Orta Büyüklükteki İşletme Kategorisi’nde 2.lik ödülünü almıştır.

Akış optimizasyonu önemli işlerinden biridir fakat ailesi ile birlikte kaliteli zaman geçirmek her zaman ilk önceliğidir. Kendisini hiç yarı yolda bırakmayan Nikon D90 makinesi ile fotoğraf çekmeyi, yoga ile meditasyon yapmayı ve bağlı olduğu Aikido kulübünde çalışmayı sever. Korkulacak bir şey yok, kendisi sadece 2. Dan siyah kuşak. Hem özel hem de iş hayatında daha öğreneceği ve deneyimleyeceği çok şey bulunmakta.

Verdiği Eğitimler