Agile & Scrum Keşif Atölyesi (1 Gün)

The Economist Intelligence Unit’in 349 üst düzey yönetici ile yaptığı ‘Organisational Agility: How Business Can Survive and Thrive in Turbulent Times‘ anket çalışmasının da ortaya koyduğu gibi, üst düzey yöneticilerin hemen hemen hepsi (anket katılımcılarının %90’ı) şirketlerinin başarısı için organizasyonel çevikliğin kritik önem taşıdığını düşünüyor. Yine aynı çalışmaya göre, son yıllarda bir çok şirket (anket katılımcılarının %80’den fazlası), şirket genelinde iş yapış şekillerini ve organizasyonlarını çevikleştirmeye yönelik çalışmalar yürütüyor.

Peki, nedir bu Agile Management?

Agile Keşif Atölyesi, sizleri Agile felsefesiyle tanıştırıyor ve yeni nesil yönetim modeline davet ediyor. Bakış açınızı sorgulatacak bu paradigma değişimi deneyimine şimdiden hazır olun!

Bilgi almak için tıklayınız!

Herkeste Agile konusunda bir farkındalık oluştu.

Teknoloji Genel Müdürü, Yapı Kredi

Herkeste Agile konusunda bir farkındalık oluştu. Yaptığımız işler başka türlü de yapılabiliyormuş anladık. Bu iş yapış şeklimizi, daha iyi, daha yalın nasıl yaparız diye sorgulamamıza yol açtı. Bir diğer kazanım projeleri gerçekleştirirken değer odaklı bakış açısının yerleşmeye başlaması oldu. ACM bize dönüşümün nasıl yapılabileceği konusunda yol gösterici oldu. Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Takım olmanın önemini en iyi vurgulayan felsefe olduğunu düşünüyorum.

Yazılım Uzmanı, OBASE

Katıldığım Agile Proje Yönetimi ve Scrum Eğitiminde Scrum hakkında daha önce sahip olduğum ön yargılarım vardı, bu eğitimle birlikte ön yargılarımdan kurtuldum. Takım olmanın önemini en iyi vurgulayan felsefe olduğunu düşünüyorum.

Eğitimin Faydaları

Agile Keşif Atölyesi’nin katılımcılarına en etkin bir şekilde “İşte bu!” anını yaşattığı birçok kez kanıtlanmıştır. Çünkü;

 • Öğrenmenin ve sürekli iyileştirmenin önemini uygulamalı olarak gösterir.
 • Harvard Üniversite’nde okutulan dünyaca ünlü iş vakaları üzerinden ilerler.
 • Deneyimsel öğrenme, katılımcılarını workshop süresince ve sonrasında da düşündürür.
 • “İşte bu!” etkisi, bakış açısı dönüşümünü tetikler.

Workshop boyunca yapılan aktivitelerle öğrenmenin 4 şekli işlenir:

 • Fiziksel: deneyerek ve uygulayarak öğrenme
 • İşitsel: konuşarak ve duyarak öğrenme
 • Görsel: gözlemleyerek ve resmederek öğrenme
 • Zihinsel: problem çözerek ve düşünerek öğrenme

Eğitimin İçeriği

 • Agile bakış açısı gerçekte nedir?
 • Agile bir şirket ve özellikleri nelerdir?
 • Şirket kültürüne hayat vermek, Değerler Uygulamalar Haritası
 • Takım olmak
 • Kendi kendine organize olmak: takımları yetkilendirmek
 • Deneyselliğin gücü
 • Üretkenlik için ‘single focus’ kavramı
 • KAIZEN (sürekli iyileştirme) kültürü ve yalın (Lean) olmak
 • Organizasyonunuza ve süreçlerine hızlı bir bakış
 • Organizasyonunuzu ve süreçlerini geliştirmek için hızlı eylemler

Not: Bu Workshop IT odaklı değil, yönetim bakış açısı odaklı olup tüm iş fonksiyonlarına yöneliktir.

Kimler Katılmalı

Eğlenceli oyun ve egzersizler dolu bu workshop takım olarak çalışma, üretkenlik ve yönetim konularında paradigma değişimi deneyimi arayışında olan üst kademe yöneticiler, birim müdürleri, takım liderleri, Scrum Master’lar, Product Owner’lar ve Agile takımları içindir. Workshop’a katılım için Agile yaklaşımlar konusunda bilgi veya deneyim gerekmemekle beraber, bilgi ve deneyim sahibi olanlar da temel bakış açılarını ve gerçekten Agile kültürünü ne kadar doğru içselleştirebildiklerini gözden geçirebilirler.

Backlog yönetiminde ve Scrum ekiplerinin yönetimindeki kritik noktalar hakkında fikir sahibi oldum.

Vice President, Fraud Management at BKM

Katıldığım Product Backlog Management Eğitiminde hatalı uygulanan bir çok süreci görmüş oldum. Backlog yönetiminde ve Scrum ekiplerinin yönetimindeki kritik noktalar hakkında fikir sahibi oldum.

Süreç değişimine başlamak için gerekli bilgiyi ve düşünce yapısını bize aktardı."

Proje Yöneticisi, Yemeksepeti

“Eğitimi 1.5 yıl önce tüm IT ekibi ile birlikte aldık. Eğitim beklentilerimizi karşıladı, süreç değişimine başlamak için gerekli bilgiyi ve düşünce yapısını bize aktardı.”

Şimdi tüm projelerimizde Scrum uygulamayı gönül rahatlığı ile yönetime önerebiliyorum."

Temel Bankacılık İş Geliştirme, Denizbank

“Daha önce farklı bir eğitim kurumu tarafından verilen Scrum eğitimine katılmıştım. Eğitimde anlatılanlar bana çok mantıklı gelmekle birlikte Scrum’ın gerçek hayatta nasıl uygulanabileceğine dair bilgi verilmemiş olması nedeniyle öğrendiklerimi uygulamaya geçirmekte çok zorlanmıştım. Bir süre sonra katıldığım ACM eğitimi sayesinde Scrum’ın bir projede nasıl uygulanması gerektiğini ve uygulamada sıklıkla yapılan hataları uçtan uca öğrendim. Şimdi tüm projelerimizde Scrum uygulamayı gönül rahatlığı ile yönetime önerebiliyorum.”