Sertifikalı LeSS Uygulayıcı Eğitimi

LeSS Logo

Large-Scale Scrum (LeSS), çevik yazılım geliştirmenin birden fazla ekibe ölçeklenmesi için tasarlanmış bir yapıdır. LeSS; ampirizm ve çapraz fonksiyonlu kendi kendini yöneten ekipler gibi Scrum ilkelerine dayanır ve bunu büyük ölçekte uygulayacak yapıyı sağlar. Scrum’ın büyük ölçekte ürün geliştirmeye nasıl uyarlanacağına dair basit yapısal kurallar ve kılavuzlar sunar.

Sertifikalı LeSS Uygulayıcısı eğitimi, LeSS ilkelerini, yapısını, kurallarını ve rehberlerini kapsayan ayrıntılı bir eğitimdir. LeSS’i uygulamaya başlamak ve benimsemek için ürün geliştirme tekımınıza gerekli temel bilgileri sağlar. Eğitim, LeSS’e genel bir bakış, LeSS’in benimsenmesi hakkında hikâyeler, alıştırmalar ve katılımcıların en çok ilgisini çeken konuların tartışılmasına olanak sağlayan kapsamlı LeSS Soru ve Cevaplarını içermektedir.

Bilgi almak için tıklayınız!

Herkeste Agile konusunda bir farkındalık oluştu.

Teknoloji Genel Müdürü, Yapı Kredi

Herkeste Agile konusunda bir farkındalık oluştu. Yaptığımız işler başka türlü de yapılabiliyormuş anladık. Bu iş yapış şeklimizi, daha iyi, daha yalın nasıl yaparız diye sorgulamamıza yol açtı. Bir diğer kazanım projeleri gerçekleştirirken değer odaklı bakış açısının yerleşmeye başlaması oldu. ACM bize dönüşümün nasıl yapılabileceği konusunda yol gösterici oldu. Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Takım olmanın önemini en iyi vurgulayan felsefe olduğunu düşünüyorum.

Yazılım Uzmanı, OBASE

Katıldığım Agile Proje Yönetimi ve Scrum Eğitiminde Scrum hakkında daha önce sahip olduğum ön yargılarım vardı, bu eğitimle birlikte ön yargılarımdan kurtuldum. Takım olmanın önemini en iyi vurgulayan felsefe olduğunu düşünüyorum.

Eğitimin Faydaları

Kurs üç gün sürecektir. İlk gün LeSS’e Genel Bakış, LeSS İlkeleri ve organizasyonel yönlere odaklanılır. İkinci gün, Definiton of Done ile ürün geliştirme yönetimine, Product Owner’ın rolüne ve LeSS’de (kademeli) yönetim rolünün nasıl değiştiğine odaklanılır. Son gün ise farklı ekiplerin çalışmalarının nasıl koordine edileceğine, LeSS’in kuruluşlarda benimseneceğine ve Scrum Master’ın rolüne odaklanılır.

Eğitimin İçeriği

Gün 1:

 • Giriş
 • Scrum, LeSS ve LeSS’e Genel Bakış
 • LeSS İlkeleri
 • Müşteri Değeri Odaklı Yönetim ve Özellik Ekipleri

Gün 2:

 • Ürününüz nedir?
 • Tamamlandı Tanımı ve etkileri
 • Özellik Ekibi Uygulama Haritası
 • Ürün Sahibi ve Ürün BİL (Bekleyen İşler Listesi)
 • Yönetimin Rolü
 • Organizasyonel etkiler ve genel LeSS organizasyon yapısı

Gün 3:

 • LeSS Ürün BİL Tamamlama, Sprint Planlama, Gözden Geçirme ve Geçmişe Dönük Toplantı
 • Ölçeklendirme sırasında teknik uygulamalarda önemli hususlar.
 • Entegrasyon ve Koordinasyon
 • Kuruluşunuzda LeSS’i Benimsemek
 • Vaka Çalışması: Bank of America ve JP Morgan Chase
 • LeSS’de ScrumMaster rolü

Eğitime Katılım Koşulları

Sertifikalı LeSS Uygulayıcısı Eğitimi, LeSS çalışmalarında yer alan herkes için uygundur. Katılımcıların temel Scrum bilgilerine sahip olması beklenmektedir ve Sertifikalı Scrum Master veya Profesyonel Scrum Master eğitimine katılarak veya Scrum Primer gibi bir Scrum tanıtım dokümanını dikkatlice okuyarak ve Scrum uygulamaları yaparak bu şart sağlanabilir.

Eğitim Tamamlandıktan Sonra

Tüm katılımcılar Sertifikalı LeSS Uygulayıcısı olur ve katılımcılar için less.works’de bir hesap açılır. Katılımcılar burada LeSS hakkında ek bilgiler bulabilir, kurs bilgilerini paylaşabilir ve diğer kurs katılımcılarıyla iletişim kurabilirler.

Tüm katılımcılar yeni kitabımızın taslağına da erişim kazanacaktır: Büyük Ölçekli Scrum: LeSS ile daha fazlası

Backlog yönetiminde ve Scrum ekiplerinin yönetimindeki kritik noktalar hakkında fikir sahibi oldum.

Vice President, Fraud Management at BKM

Katıldığım Product Backlog Management Eğitiminde hatalı uygulanan bir çok süreci görmüş oldum. Backlog yönetiminde ve Scrum ekiplerinin yönetimindeki kritik noktalar hakkında fikir sahibi oldum.

Süreç değişimine başlamak için gerekli bilgiyi ve düşünce yapısını bize aktardı."

Proje Yöneticisi, Yemeksepeti

“Eğitimi 1.5 yıl önce tüm IT ekibi ile birlikte aldık. Eğitim beklentilerimizi karşıladı, süreç değişimine başlamak için gerekli bilgiyi ve düşünce yapısını bize aktardı.”

Şimdi tüm projelerimizde Scrum uygulamayı gönül rahatlığı ile yönetime önerebiliyorum."

Temel Bankacılık İş Geliştirme, Denizbank

“Daha önce farklı bir eğitim kurumu tarafından verilen Scrum eğitimine katılmıştım. Eğitimde anlatılanlar bana çok mantıklı gelmekle birlikte Scrum’ın gerçek hayatta nasıl uygulanabileceğine dair bilgi verilmemiş olması nedeniyle öğrendiklerimi uygulamaya geçirmekte çok zorlanmıştım. Bir süre sonra katıldığım ACM eğitimi sayesinde Scrum’ın bir projede nasıl uygulanması gerektiğini ve uygulamada sıklıkla yapılan hataları uçtan uca öğrendim. Şimdi tüm projelerimizde Scrum uygulamayı gönül rahatlığı ile yönetime önerebiliyorum.”