İleri ve Deneyimli Düzey Bir Scrum Master Eğitimi

Professional Scrım Master II

Profesyonel Scrum Master II™ (PSM II) eğitimi, Scrum Master’lara profesyonel gelişimlerinde destek olmak için tasarlanmış 2 günlük bir ileri seviye Scrum Master eğitimidir. PSM II eğitimi, Scrum Master olarak bilgilerini ve becerilerini geliştirmek isteyen, en az bir yıllık deneyime sahip Scrum Master’lar için tasarlanmıştır. Bu eğitim Scrum Master’lık yolculuğundaki önemli bir adımdır. Bu eğitim ayrıca dünya çapında tanınan Profesyonel Scrum Master II (PSM II) sertifikasyon sınavına ücretsiz katılım hakkı da sağlar.

Scrum’un nasıl kullanılacağına, Scrum yapısına ve Scrum Master rolüne odaklanan Profesyonel Scrum Master (PSM) eğitiminden farklı olarak, PSM II, öğrencilerin Geliştirme Takımına, Ürün Sahibine ve organizasyona nasıl hizmet edecekleri konusunda detaylara inerken, etkin bir Scrum Master’ı ve hizmetkat lideri tanımlayan tutumları anlamalarına yardımcı olan ileri seviye bir eğitimdir. Eğitimde ayrıca öğrencilerin doğru şekilde iletişim kurabilmelerini sağlamak için gereken uygulama ve becerileri ve daha iyi Scrum Master olmaları için bunları nasıl uygulayacakları öğretilir.

Bilgi almak için tıklayınız!

Herkeste Agile konusunda bir farkındalık oluştu.

Teknoloji Genel Müdürü, Yapı Kredi

Herkeste Agile konusunda bir farkındalık oluştu. Yaptığımız işler başka türlü de yapılabiliyormuş anladık. Bu iş yapış şeklimizi, daha iyi, daha yalın nasıl yaparız diye sorgulamamıza yol açtı. Bir diğer kazanım projeleri gerçekleştirirken değer odaklı bakış açısının yerleşmeye başlaması oldu. ACM bize dönüşümün nasıl yapılabileceği konusunda yol gösterici oldu. Yazının devamını okumak için tıklayınız.

Takım olmanın önemini en iyi vurgulayan felsefe olduğunu düşünüyorum.

Yazılım Uzmanı, OBASE

Katıldığım Agile Proje Yönetimi ve Scrum Eğitiminde Scrum hakkında daha önce sahip olduğum ön yargılarım vardı, bu eğitimle birlikte ön yargılarımdan kurtuldum. Takım olmanın önemini en iyi vurgulayan felsefe olduğunu düşünüyorum.

Neler Öğreneceksiniz

Katılımcılar 2 gün boyunca başarılı bir Scrum Master olmak için kritik öneme sahip olan, Scrum’un ilke ve değerlerinin Scrum Master’lara aldıkları kararlarda nasıl yol gösterdiği ve Scrum Master’ın Scrum Takımları’nın ortamını çevikliğin gelişmesini destekleyecek şekilde nasıl değiştireceği gibi konuları öğrenecekler. Scrum Master rolü karmaşıktır ve etkin olabilmek için Scrum Master’ın çoğu zaman aşağıdakiler gibi farklı üslupları uygulayabilmesi gerekir:

 • Öğretmen olarak Scrum Master
 • Koç ve Mentör olarak Scrum Master
 • Fasilitatör olarak Scrum Master
 • Değişim Ajanı olarak Scrum Master

Bir Scrum Master olarak, duruma veya koşullara bağlı olarak ekibinize hangi üslubun daha yararlı olacağını belirlemeniz ve etkili bir şekilde uygulamanız, ekibinizin başarısının anahtarı olabilir.

Bir Scrum Master olarak rolünüzün bir parçası, organizasyonunuzdaki yönetimin ve diğer paydaşların Scrum’ın ve Agile’ın faydalarını anlamasına yardımcı olmaktır. Bu nedenle, etkin bir değişim ajanı olabilmek amacıylagüvenilirlik kazanmak için gerekli bilgi ve birikime sahip olmanız gerekir. Eğitim kapsamında Profesyonel Scrum Eğitmeniniz (PST) size vaka analizleri, egzersizler, (“Özgürleştirici Yapılar” – “Liberating Structures” gibi) fasilitasyon teknikleri, kaynaklar ve daha fazlasını sunacak.

Eğitim sırasında PST’nizin, sizin ve sınıf arkadaşlarınızın bugün karşılaşmakta olduğunuz veya gelecekte karşılaşabileceğiniz zorluklarla ilgili koçluk desteği vermesi için de zamanı olacak.

Eğitimin Faydaları

 • Sizi etkin bir Scrum Master yapacak uygulamalar, araçlar, beceriler ve tutumlar nelerdir?
 • Scrum ilkeleri ve değerleri, Scrum Master’lara aldıkları kararlarda nasıl yardımcı olur?
 • Scrum Master bir hizmetkar lider olarak nasıl davranır ve bu roldeki yeteneklerini nasıl geliştirir?
 • Geliştirme Takımları ve Ürün Sahiplerinin daha etkin olmalarını desteklemek için Scrum Master’ın yapabileceği şeyler nelerdir?
 • Scrum Takımlarının daha yüksek bir çeviklikle başarılı olmalarına olanak sağlamak için Scrum Master’ın ortamı değiştirme yolları
 • Scrum Takımlarını desteklemek amacıyla organizasyonun geri kalanıyla çalışmaları için Scrum Master’lara ipuçları ve teknikler

Eğitimin İçeriği

 • Başarılı bir Scrum Master’ın organizasyon üzerindeki etkileri
 • Karmaşıklığın ve hizmetkar liderliğin üstesinden gelmek
 • Ekip içindeki anlaşmazlıkların üstesinden gelmek
 • Engelleri kaldırmak
 • Fasilitasyon teknikleri
 • “Done” Ürün Parçasının Önemi
 • Scrum Etkinliklerinin amacını hatırlama
 • Yönetimin Scrum’daki rolü
 • Başarılı ürün teslimi
 • Scrum’da Ölçüm ve Metrikler
 • Ürün Sahibini nasıl destekleriz
 • Orta kademe yönetimin karşılaştığı zorlukları anlama
 • Değişim ajanı olarak Scrum Master

Kimler Katılmalı

Profesyonel Scrum Master II eğitimi, Scrum çerçevesini tam olarak anlayan deneyimli Scrum Masterlar için özel olarak tasarlanmış ileri seviye bir eğitimdir. En az bir yıllık Scrum Master deneyimine sahip olanlar için özellikle yararlıdır.

Sertifikasyon Sınavları

Profesyonel Scrum Master II eğitimini tamamlayan tüm katılımcılar, Profesyonel Scrum Master II (PSM II) sınavına katılmak için bir şifre alacaktır. Eğitimden sonraki 14 gün içinde PSM II sınavına girer ve en az %85 puan alamazsanız, ek bir ücret ödemeden 2. bir giriş hakkı kazanırsınız. Ayrıca PSM III sınavı için normal ücreti üstünden %40 indirim hakkı da kazanacaksınız.

Backlog yönetiminde ve Scrum ekiplerinin yönetimindeki kritik noktalar hakkında fikir sahibi oldum.

Vice President, Fraud Management at BKM

Katıldığım Product Backlog Management Eğitiminde hatalı uygulanan bir çok süreci görmüş oldum. Backlog yönetiminde ve Scrum ekiplerinin yönetimindeki kritik noktalar hakkında fikir sahibi oldum.

Süreç değişimine başlamak için gerekli bilgiyi ve düşünce yapısını bize aktardı."

Proje Yöneticisi, Yemeksepeti

“Eğitimi 1.5 yıl önce tüm IT ekibi ile birlikte aldık. Eğitim beklentilerimizi karşıladı, süreç değişimine başlamak için gerekli bilgiyi ve düşünce yapısını bize aktardı.”

Şimdi tüm projelerimizde Scrum uygulamayı gönül rahatlığı ile yönetime önerebiliyorum."

Temel Bankacılık İş Geliştirme, Denizbank

“Daha önce farklı bir eğitim kurumu tarafından verilen Scrum eğitimine katılmıştım. Eğitimde anlatılanlar bana çok mantıklı gelmekle birlikte Scrum’ın gerçek hayatta nasıl uygulanabileceğine dair bilgi verilmemiş olması nedeniyle öğrendiklerimi uygulamaya geçirmekte çok zorlanmıştım. Bir süre sonra katıldığım ACM eğitimi sayesinde Scrum’ın bir projede nasıl uygulanması gerektiğini ve uygulamada sıklıkla yapılan hataları uçtan uca öğrendim. Şimdi tüm projelerimizde Scrum uygulamayı gönül rahatlığı ile yönetime önerebiliyorum.”