Agile İnsan Kaynakları Nedir?

Öncelikle şuradan başlamakta fayda var; “insan”, bir “kaynak” değildir. Yüksek konsantrasyon, motivasyon ve yaratıcılık gerektiren günümüz iş hayatındaki uzmanları basitçe “kaynak” olarak değerlendirmek, bu kişileri Matrix filmindeki, birbirinin aynı ve herhangi birinin yerini hiçbir eksiksiz doldurabilen, “pil insanlar” gibi görmek ile aynıdır.

Details

Yeni Dünya Düzeni ve Çevik Lider

İnsanlık tarihinin belki de en hızlı dönüşüm yaşadığı dönemdeyiz. Hemen hemen her gün yeni bir ürün, hizmet, teknoloji veya inovasyon karşımıza çıkıyor. Bu hızlı değişim ortamı, beraberinde karmaşıklığı ve belirsizliği de getiriyor. Organizasyonların böyle bir ortamda geleneksel kodlarında bulunan düşünce yaklaşımını ve iş yapış şekillerini kullanması başarılı olmalarını ve hatta hayatta kalmalarını zorlaştırıyor. Bu nedenle yeni yaklaşımlar oluşturmak ve şirketlerin de bu yaklaşımlara uyum sağlamaları gerekiyor.

Details

Çevik Organizasyon

Çeviklik bir organizasyonun yeni koşullara adapte olup yön değiştirebilme yetkinliğidir. Bir önceki yüzyılda kalan üretim tabanlı ekonominin bugünkü hizmet tabanlı yeni şekli, şirketlerin değişebilme yetkinliğini eskisinden çok daha önemli kılıyor.

Details